Kahdeksan bändiä, 70 soittajaa
Vantaan Jazzyhdistys - 07.02.2010 21:07
Jouni Vilermo
Sunny Side -yhtyeeseen voi luottaa. Sillä on aina Tikkujamien yleisölle jokin herkullinen musiikillinen namupala. Tällä kerralla se oli ”Jänis istui maassa”.
Aluksi pianisti Janne Maaralan soolonumero kuulosti vain jotenkin etäisesti tutulta, mutta loppua kohti varmistui, että sävykäs jazz-balladi oli kuin olikin ikivanha lastenlaulu uudessa kuosissa. Esitystä voisi ehkä luonnehtia pieneksi konsertoksikin, niin runsas ja herkkäkin se oli.
Janne Maaralan käsissä jäniskin istui jameissa.
Neljä tuntia soittoa
Helmikuun Tikkujamit täytti Vernissan salin jokaista lisätuolia myöten ja kuultavaa riitti neljä tuntia yhteen soittoon. Talon vakiobändit Pekka Leimu Swingtet lämmitti yleisön uusiutuneella ohjelmistollaan ja Swing & Tonic omilla napakoilla sovituksillaan.
Potin korjasi tavalliseen tapaan Sunny Side, joka on Tikkujamien yleisön selvä ykkössuosikki. Mieleen jäi Maaralan soolopianon lisäksi Tobias Andersinin hieno tulkinta kappaleesta ”Rainy Night in Georgia”. Ja tietysi Thomas Rönnholmin kahdeksan minuutin rumpusoolo, joka tosin kuullaan joka kerta, mutta on aina erilailla sävykäs.
Lavalla 70 soittajaa
Tikkujamien annissa ei totisesti voinut olla moittimista myöskään määrällisesti. Illan aikana lavalla esiintyi kahdeksan yhtyettä ja yhteensä noin 70 soittajaa.
Viisi yhtyeistä oli koottu Classic Jazz -yhdistyksen talvikurssin osanottajista ja opettajista. Kahden päivän leirillä oli tehty kova urakka, kun enimmäkseen harrastajamuusikoista oli lohdittu monipuoliset ohjelmistot osin hyvinkin erikoisilla kokoonpanoilla.
Mieleen jäi varsinkin ammattimuusikko ja -opettaja Susanna Mesiän johtama naisenergia-yhtye ja vielä siitä erityisesti Helena Tuokkolan kaunis ääni ja puhdas laulu.
Naisenergiaa: Helena Tuokkola, Anu Raines, Susanna Mesiä ja Merja Kuosmanen. Bändistä pääsi eturiviin Jukka Pihlajavesi.
2

