Östersundom IF

Östersundom IF on vuonna 1949 perustettu Sipoon Östersundomin kylän kyläseuraksi. Silloin hypättiin vauhditonta pituushyppyä, kolmiloikattiin ja juostiin satasta. Vuonna 1976 seura liittyi Suomen Sulkapalloliiton jäseneksi ja on siitä saakka vahvistanut asemiaan niin juniorityön ja lajin harrastamisen kuin huippu-urheilun saralla. Tänään olemme kohtuullisen kokoinen sulkapallon erikoisseura, jonka kotipaikkana on 1.1.2009 alkaen ollut Vantaa. Juniorityömme laadusta on osoituksena Nuoren Suomen Sinetti, viimeisin auditointi vuonna 2008. Kilpaurheilun laadusta on osoituksena kaksi peräkkäistä joukkueiden SM-kultaa sekä kärkipelaajamme Ville Långin viisi peräkkäistä miesten SM-kultaa. Mielestämme sulkapallo on Kunnon Älypeli.

 

SM-mitaleita Vantaalle

Östersundom IF - 09.02.2010 1:47

Ilkka Hellgren

Tuplamestari 2010 - Miesten kaksinpeli ja miesten nelinpeli - Ville Lång (Kuvaaja: Ilkka Hellgren)
Tuplamestari 2010 - Miesten kaksinpeli ja miesten nelinpeli - Ville Lång (Kuvaaja: Ilkka Hellgren)

Vantaalaisen Östersundom IF:n kannalta hienosti sujuneet SM-kilpailut toivat kolme ja "puoli" kultaa, viidestä mahdollisesta! Ville Lång voitti miesten kaksinpelin, Noora Virta ja Sanni Rautala naisten nelinpelin, Ville yhdessä Mikko Vikmanin kanssa miesten nelinpelin, ja Sanni parinsa Tuomas Nuortevan (HBC) kanssa sekanelinpelin.
Eikä siinä vielä kaikki, hopeaa pelasi Petri Hyyryläinen miesten nelinpelissä parinaan Tuomas Karhula (TS), myös Noora Virta otti toisena mitalinaan hopeisen, sekanelinpelissä yhdessä Eetu Heinon (ESB) kanssa.

Toiminnanjohtajamme Kasperi Salo toimi kisassa pelaajiemme valmentajana ja kirjoittaa finaalipäivän tunnelmista seuraavasti:

Oli hieno valmentaa pelaajiamme ja nähdä kuinka suurin osa heistä pystyi pelaamaan parastaan tärkeissä kilpailuissa. Hauska oli myös katsoa kuinka nuorisomme Airi [Mikkelä], Heksu [Henri Aarnio], Joonas [Korhonen] ja Kalle [Koljonen] haastoivat vanhempia pelaajia.
Airi taisteli hienosti itsensä välieriin, jossa kuitenkin kokemus vei vielä voiton. Saara Hynninen sai tehdä tosissaan töitä ja kaksi ensimmäistä erää olivatkin todella tasaisia. Kolmannessa erässä nuoren Airin peli vähän herpaantui, eikä hän saanut enää kelkkaa käännettyä.

Henry Aarnio pelasi hienon ensimmäisen ottelun Tommi Saksaa vastaan. Henry oli koko ajan ottelussa niskanpäällä ja vei kaksi tasaista erää nimiinsä. Tiestysti ensimmäiset SM-kilpailut ovat kova paikka 16-vuotiaalle ja se näkyi "pienoisena" hermoiluna :). Toisessa ottelussa vastassa oli toiseksi sijoitettu Markus Heikkinen. Tähän peliin Heksu pystyi lähtemään ilman paineita ja peli olikin todella hyvää. Vielä ei tietysti tsemppi riittänyt voittoon, mutta hyvää peliä oli kiva katsoa.

Joonas Korhosen matka katkesi sijoitettua maajoukkuemiestä Aki Kanasta vastaan ensimmäisessä ottelussa. Pelissä nähtiin hienoa palloralleja, mutta puristus ei vielä voittoon riittänyt. Hieman on vielä Aki fyysisesti vahvempi ja se näkyi pelissä. Akihan on tunnetusti fyysisyydeltään Suomen kovimpia.

Kalle Koljonen pelasi unelmapeliä ensimmäisessä ottelussa ja vei voiton helpohkosti Petri Lehtosesta. Toisessa pelissä vastassa oli 5/8 sijoitettu Santtu Hyvärinen. Kalle ei saanut omaa peliä käyntiin heti pelin alussa ja näin Santtu pääsi heti niskanpäälle. Siitä ei Kalle enää päässyt irti ja hävisi pelin kahdessa erässä. Hienoa kuitenkin katsoa kuinka Kalle on kehittynyt ja saanut peliään eteenpäin.

Sanni ja Noora pelasivat unelmafinaalin naisten nelinpelissä ja veivät voiton "helpohkosti" Saara Hynnisestä ja Leena Löytömäestä. Kerrankin peli loksahti kohdalleen ja Sanni sekä Noora pystyivät pelaamaan suhteellisen rennosti. Nooralle mestaruus oli ensimmäinen ja tuntui varmasti hyvälle niin monen [8] hopeasijan vuoksi! Sanni voitti vielä sekanelinpelin parinsa Tuomas Nuortevan kanssa ja näin oli tupla mestari! He löivät finaalissa Noora Virran ja Eetu Heinon.

Miesten nelinpelissä Ville ja Mikko ottivat mestaruuden vanhoja staroja Petri Hyyryläistä ja Tuomas Karhulaa vastaan. Mikko ja Ville pelasivat hienosti koko turnauksen, onnittelut siitä! Villestä tuli myös tuplamestari ja se oli varmasti maukas saavutus. Viimeksi semmoiseen on yltänyt Pontus Jäntti monen vuoden takaa [1987].
Ville voitti siis miesten kaksinpelin ja finaalissa oli vastassa nuori lupaus Eetu Heino. Vielä ei fysiikka ja lyöntitarkkuus Eetulla riittänyt. Ville ei myöskään pelannut parastaan, mutta riittävän hyvin kuitenkin. Oli hienoa nähdä että Ville pystyi keskittymään läpi koko turnauksen. Hänen välieräpelinsä Kasper Lehikoista vastaan oli todella hyvä. Varsinkin toisessa erässä tuntui että kaikki onnistui. Tästä on hyvä jatkaa kohti keväällä pelattavia Euroopan mestaruuskilpailuja!

Kiitos menestyksestä kuuluu siis tietysti koko seuralle. Erityiskiitos myös valmentajille, jotka ovat olleet pelaajien matkassa niin ylä- kuin alamäessä.

t. Kasperi [Salo]


0


Bookmark and Share

Keskustelua aiheesta


Vantaan Sanomien kumppanit

Haluatteko kumppaniksi?

Olette aktiivinen paikallinen yhdistys tai seura ja haluatte toimintanne ja tapahtumanne laajan yleisön tietoon. Teiltä löytyy innokkaita kirjoittajia ja valokuvaajia. Haluatte nostaa esille kotipaikkanne tärkeitä asioita, ilmiöitä ja ihmisiä. Jos tunnistatte itsenne, ottakaa yhteyttä ja kertokaa halukkuudestanne lähteä mukaan paikallissivuston kumppaniksi. Kumppanuuden kautta teillä on mahdollisuus saada toiminnallenne lisää näkyvyyttä aivan ilmaiseksi.

Ota yhteyttä,
niin kerromme lisää:
marika.lumme(a)lehtiyhtyma.fi

 

Aamuposti, Helsingin Uutiset, Iltalohja, Imatralainen Jyväskylän kaupunkilehti, Karkkilalainen, Keski-Uusimaa, Kuopion Kaupunkilehti, Lappeenrannan Uutiset Länsi-Uusimaa, Länsiväylä, Mäntsälän Viikkouutiset, Nurmijärven Uutiset, Seinäjoen Sanomat, Sipoon Sanomat, Tamperelainen, Turkulainen, Uusimaa, Vantaan Sanomat, Vihdin Uutiset, Viikkouutiset | Työ ja tekijät

Powered by eZ Publish