Ota kantaa!

Haluaisitko vaihtaa auton käytön joukkoliikenteeseen?

Pääkaupunkiseudun asukkaista vain joka neljäs (25 prosenttia) haluaa käyttää ensisijaisesti omaa autoa. Silti vajaa puolet (44 prosenttia) joutuu käyttämään autoaan liikkuessaan seudulla.Joukkoliikenteen matkustajamäärät kasvaisivat merkittävästi, m... Lue lisää »


 

Kaupungintaloon yli 12 miljoonan euron remontti ja laajennus

06.02.2010 7:05

Risto Hietanen

Kaupungintalo Tikkurilan keskustassa saa lisäsiiven kirjaston puolelle, jonne tulee valtuustosali.
Kaupungintalo Tikkurilan keskustassa saa lisäsiiven kirjaston puolelle, jonne tulee valtuustosali.

Korson sosialidemokraattinen työväenyhdistys saa kaivattua tukea Metsotornin toimistotalolleen, kun kaupunki vuokraa sieltä 1,5 kerroksen tilat kahdeksi vuodeksi osalle nykyisen kaupungintalon virkakuntaa.

Toinen puoli majoittuu kaupungintalon remontin ajaksi Pakkalassa sijaitsevaan ympäristökeskus Leijaan, josta vuokrataan yksi kerros ja jonka omistaa kaupungin yhtiö VTK-Kiinteistöt Oy.

Tikkurilassa sijaitseva suojeltu kaupungintalo ja sen vieressä oleva lasten taidetalo Pessi ovat odottaneet remonttia 1990-luvun alusta. Korjaushankkeet on aiemmin tyrmätty kaupungin tiukan talouden takia ja sen edelle ovat ajaneet ongelmista kärsineet koulujen remontit.

Nyt suunniteltu laajennus ja remontti maksaa lähes 12,3 miljoonaa euroa, mutta se on saanut jo kaupunginhallituksen siunauksen. Lopulliset päätökset tekee tilakeskuksen virkamiesjohto.

Puupaaluille 1950-luvulla rakennetun talon perustukset ovat rapistuneet ja kellari ollut käyttökiellossa. Talossa työskennelleet ovat pitkään valittaneet sisäilmaongelmista.

Tarkoituksena on rakentaa kaupungintalon radan puoleiselle sivulle uusi valtuustosali. Vanha valtuustosali muuttuu kaupunginhallituksen kokoushuoneeksi ja talon alakertaan tulee lounasravintola. Taidetalo Pessistä tulee uusi näyttely- ja vastaanottotila.

Kaupungintalon tyhjennys alkaa huhtikuun alussa. Korson Metsotorniin muuttavat kaupungin viestintä, taloussuunnittelu ja sisäinen tarkastus. Ympäristökeskus Leijaan muuttaa kaupunginjohtaja Juhani Paajasen mukana kaupunginkanslian väki. Myös kaupunginvaltuuston ja -hallituksen kokoukset järjestetään remontin aikana Leijassa.

Tikkurilasta olisi löytynyt yhteiset tilat koko kaupungintalon väelle entisen Shellin pääkonttorin talosta, mutta sinne muutto olisi maksanut noin 200000 euroa nyt tehtyä ratkaisua enemmän.

Kaupungin toimitiloissa Tikkurilassa tapahtuu muitakin muutoksia. Vantaan kokoomuksen tiloissa vuokralla ollut hankintakeskus muuttaa kaupungin omiin, tyhjänä oleviin Peltolantie 9:n katutason tiloihin. Niissä toimi aiemmin ruotsinkielinen päiväkoti, ja sinne piti muuttaa sosiaaliviraston kriisipäivystyksen, mutta asuntoyhtiö esti hankkeen.

Tarjoustalon talossa sijaitsevat kokoomuksen toimistotilat eivät jää tyhjäksi hankintakeskuksen muuttaessa. Kaupunki hakee niiden vuokralaiseksi muita yksiköitään.

Bookmark and Share

Keskustelua aiheesta

Täysin järjetön investointi. Vantaa liitetään joka tapauksessa Helsinkiin. Vantaalaisuus on vailla substanssia. Miksi te päättäjät muuten pumppaatte kaikki verorahat itään ikäänkuin tässä kaupungissa ei olisi koskaan länsipuolta ollutkaan. Haluan helsinkiläiseksi ja mahdollisimman pian. Unohtakaa se kaupungintalon korjaus ja siirtäkää rahat lännen kehittämiseen, vanhusten hoitoon ja lastentarhanopettajien palkkoihin.

06/02/2010 6:50 pm, Liina

Mitä kauemmas remonttia siirretään sen kalliimmaksi se tulee. Jossain vaiheessa ollaankin sitten pakon edessä, jolloin rahat ja huomattavasti enemmän on vain löydyttävä. Tämän ymmärtää jokainen.

Poislukien ehkä nimimerkki Liina, jos päättelee hänen kirjoituksestaan. Oli se niin totaalisesti väärän tiedon pohjalta kirjoitettu tyypillinen nimby-juttu.

06/02/2010 10:43 pm, järki kädestä päähän

" Haluan helsinkiläiseksi ja mahdollisimman pian. Unohtakaa se kaupungintalon korjaus ja siirtäkää rahat lännen kehittämiseen"

Helsinkiläiseksi pääset heti, kun haluat. Et tarvitse siihen koko kaupunkia mukaan. Paljon helpommin ja nopeammin. Verorahasikin menisi sitten Helsingin keskustan kehittämiseen eikä Vantaan keskustan.

07/02/2010 9:43 pm, vantaalainen

Pääsisi helsinkiläiseksi jos olisi mahdollisuus muuttaa sinne. Kaupungintalon remontin tekeminen tulee halvaksi, jos sitä ei tehdä. Helsingissä on jo kaupungintalo.
Voisiko nimimerkki Järki kädestä päähän siirtää järjen nyt päähänsä ja eritellä, missä kohtaa tietoni olivat totaalisesti väärin. Käsittääkseni oli kysymys mielipiteestä.

08/02/2010 9:24 am, Liina

Toki kyseessä oli mielipiteesi (jotka sisälsivät omituisia väitteitäkin), mutta kirjoituksesi perusteella mielipiteesi perustuu johonkin muuhun kuin tietoon. Jäi vaikutelma, että perustuu totaalisesti vääriin tietoihin

"Vantaalaisuus on vailla substanssia" . Mitähän tuolla mahdat tarkoittaa? Miten niin vailla substanssia?

"Miksi te päättäjät muuten pumppaatte kaikki verorahat itään ikäänkuin tässä kaupungissa ei olisi koskaan länsipuolta ollutkaan."
Mihin tietoon tämä väite perustuu?

"Unohtakaa se kaupungintalon korjaus ja siirtäkää rahat lännen kehittämiseen, vanhusten hoitoon ja lastentarhanopettajien palkkoihin.."

Mikä on se suuri viisaus tuossa väitteessäsi? Miksi juuri lännen kehittämiseen? Onko länsipuolella jotain erityistä että juuri sinne pitäisi satsata eikä ongelmakohtiin? Ja mitä se mahtaisi olla?
Miten länsi on kytköksissä vanhusten hoitoon ja lastentarhanopettajien palkkoihin?

08/02/2010 9:24 pm, järki kädestä päähän

"Pääsisi helsinkiläiseksi jos olisi mahdollisuus muuttaa sinne"

No mikä estää? Jos omistat Vantaalla asunnon, niin kyllä sitten varmaankin pystyt hankkimaan sellaisen Helsingistäkin. Et ehkä keskustasta, mutta jostain lukuisista Länsi-Vantaan kaltaisesta lähiöstä (jossa nyt ilmeisesti asut, oliko oikea arvaus ?).

Olipa syy sitten mikä tahansa, niin olet sitten valinnut keinoksi yrittää liittää koko Vantaa Helsinkiin, kun itsellä ei ole mahdollisuutta muuttaa.
Kovat on halut päästä helsinkiläiseksi, todella kovat.

Remontti ei todella tule halvaksi, kun sitä siirretään tai jätetään tekemättä. Ymmärtääkseni kyseessä on suojeltu kohde, joten... Muutenkin omaisuuden hoitamisen laiminlyönti ei koskaan tule halvaksi.

08/02/2010 9:47 pm, vantaalainen

Kysymys

Liikutko työmatkasi autolla?




Kolumnit

Joukkoliikenteen käyttö ei ole asukkaista kiinni

PÄÄKIRJOITUSPäättäjät ovat vuosikausia tehneet erilaisia ohjelmia ja julistuksia joukkoliikenteen merkityksestä ja sen käytön lisäämisestä. Usein näissä yhteyksissä on myös luotu syyllistävä tunne oman auton käyttäjiä kohtaan, ikään kuin joukkoliike... Lue lisää »


Blogit

Kauppoihinkin voi kiintyä

Jokin aikaa sitten Vantaan Sanomissa kirjoitettiin Vantaalle mahtuvan vielä kaksi suurta kauppakeskusta. Varmasti mahtuukin, mutta löytyykö asiakkaita? Ilmeisesti löytyy. Itse muistan sen ajan, jolloin Vantaalla ei ollut yhtään suurta kauppakeskusta. Lue lisää »


Terveys

Laktoosi-intoleranssi voi oireilla kuin ärtynyt suoli

Laktoosi-intoleranssia esiintyy joidenkin arvioiden mukaan jopa joka viidennellä suomalaisella. Sen oireina ovat vatsan löysyys, mahan kurina, kipu ja ilmavaivat. Vaivat johtuvat siitä, että elimistö ei siedä maitotuotteista saatavaa maitosokeria el... Lue lisää »


 

Aamuposti, Helsingin Uutiset, Iltalohja, Imatralainen Jyväskylän kaupunkilehti, Karkkilalainen, Keski-Uusimaa, Kuopion Kaupunkilehti, Lappeenrannan Uutiset Länsi-Uusimaa, Länsiväylä, Mäntsälän Viikkouutiset, Nurmijärven Uutiset, Seinäjoen Sanomat, Sipoon Sanomat, Tamperelainen, Turkulainen, Uusimaa, Vantaan Sanomat, Vihdin Uutiset, Viikkouutiset | Työ ja tekijät

Powered by eZ Publish