Kommentit
Hmmm.... Toiset tekee tuon saman homman ihan käymällä siellä tunneilla, tekemällä samalla töitä ja hoitamalla lapset.
Eli onko tämä siis todellakin uroteko vai vaan erilainen tapa oppia...?
jep, komppaan täysin edellistä, mikäs urotyö tämä lorviminen on olevinaan?
haha, voi voi kun on siellä varmaankin ne yh-äidit purkamassa tunteitaan kun eivät saa mitään itse aikaiseksi..se on niin helppoa tulla tänne kirjottelemaan :) vässykät!
Ja mitenköhän yksinhuoltajuus taas tähän keskusteluun liittyi?!?! Ja ei, en ole yh... :D siksi ihmetyttää, koska tosiaan moni muu käy koulussa, töissä ja siinä samassa hoitaa ne lapsetkin, miksi ei heitä ole tätä juttua tehty?
Eikai tässä nyt mistään uroteosta olekaan kysymys. On erinomainen suoritus saada ylioppilastutkinto ylipäänsä suoritettua. Siinä vaiheessa kun on kaksi pientä lasta, sitä pitää jo oikeasti haluta saada se koulu tehtyä loppuun. Kyllä siinä motivaatiota ja sisua monta kertaa tsekataan. Vain sellainen, joka ei ole äitinä ollessaan (tai ehkä koskaan) juuri opiskellut voi sanoa, että mikäs iso juttu tuokin nyt on olevinaan. Valmistuminen on AINA iso juttu. Kyllä siihen monet pystyy ja monet suoriutuukin joka vuosi. Mutta kovasti se vaatii panostusta. Äitikokelaaalta vielä enemmän.
Hyvä Sari!! We friggin' did it!! :D
Miksi ei voi olla toisen puolesta onnellinen. Ihmettelen tota asennetta 2 ensimmäisen kommentin kohdalla. Ei täydelliset oo kiinnostavii...
Lämpimät onnittelu Sari Viljaselle ja menestystä myös jatkossa! Varmasti yksinpuurtajaa ovat koetelleet tietyt aineet ja opintojaksot, ajatellaanpa vaikka matematiikassa integrointia ja derivointia, vektoreita ym, joita lukiolainen ei arjessa kohtaa, mutta jotka on opeteltava.
Ei oppi ojaan kaada, ja erityisesti keskenjääneiden opintojen jatkaminen on ihmiselle eheyttävä ja voimaannuttava kokemus. Yleensä kesken jätetyt tehtävät painavat ihmistä, enemmän tai vähemmän. Onnea nuorelle äidille ja ylioppilaalle!
Mietin vaan sitä miten vuorokaudessa riittävät tunnit sihen että käy töissä koulussa ja hoitaa lapsia...ellei tee töitä ja koulua kotona kun lapset nukkuvat vai ovatko lapset kenties mukana töissä??? Vai mies kotona hoitamassa tai lapset tarhassa, silloinhan ei siis ensinäkään hoitaisi itse lapsia vaan joku muu!!!! Minä olen siis käynyt lukion lähes kokonaan ÄITIYSLOMALLA ( ennen esikoisen syntymää olin pari kk töissä ja koulussa)!!! Toki mies tai joku tuttavistani on ollut joskus lasten kanssa kun olen käynyt kolussa paikanpäällä. mutta ensisijainen lastenhoitaja olen ollut minä itse, joten kyse ei ole todellakaan mistään laiskottelusta!!! En tunne kovin montaa äitiä joka olisi äitiyslomallaan tehnyt muuta kuin ollut lasten kanssa.Ärsyttää tollanen p:n jauhaminen , jos ei ole mitään hyvää tai edes järkevää sanottavaa niin pitäisi pysyä hiljaa!!! En tiedä miksi juttu ylipäätään tehtiin juuri minusta luultavasti haluttiin esitellä uusia erilaisia tapoja opiskella, kuten nettilukio josta minä kirjoitin. Toki Suomessa ja Vantaalla on paljon muitakin opiskelevia äitejä ja muitakin maininan arvoisia opiskelijoita ja ihmisiä ylipäätään, varmasti tämä juttu ei ole niiltä ihmisiltä pois!!!! En ymmärrä miten joku voi pahottaa mielensä normaalista joka keväisestä käytännöstä kirjoittaa lehdissä oman alueen ylioppilaista , vai pitäisikö juttu aina sitten tehdä jostain julkkiksesta tai heidän lapsistaan ettei muut "tavikset" loukkaannu jos oma naama ei komeile lehden sivuilla!?
hahahahha!! Johan tuli mielenkiintoista tekstiä Sari VIljaselta! hahahah!!!
Sulla taitaa viirata päässä. Täyttä faktaahan tuossa tekstissä tuli, selvää kateellisuutta sinun osaltasi. Teeppä sama perässä ja hyvää elämää RIITTA! :D
Lukio on yleissivistävä, mutta ei hyvää käytöstä ja kohteliaisuutta ei lukiossa opeteta. Hmm...
Kuka täällä selittää, että joku käy töissä, koulussa ja hoitaa lapset! Yeah right... Miten se on mahdollista, jos käyt töissä n. 8h, koulussa alle 8h .. missä välissä se lapsien hoitaminen sitten tapahtuu?
Minäkin olen miettinyt tuota, että opiskelisin tässä äitiyslomalla samalla, ennen kun palaan töihin.. Ei taida kuitenkaan tällä mammalla hermot riittää moiseen. Todella hienoa suoritus, ei kaikkia tajua sitä, että tuo ei ole ihan niin yksinkertainen homma. Menestystä myös jatkossa SAri! hieno homma!
















