Suomen Saunaseuran saunanlämmittäjä Seppo Pukkila lappaa halkoja kiukaisiin Lauttasaaressa.
– Puita meille tulee Somerolta ja Vihdistä. Ylivuotista, kuorittua koivua, halot ovat puolimetrisiä. Savusaunojen lämmittämisessä käytän myös tervaleppää, Pukkila kertoo lämmityspuuhista.
Yhtäkkiä Saunatalo tärähtää räjähdyksen voimasta.
– Länsimetron tunnelia louhitaan aivan tässä alapuolellamme. Tänään räjähti ensimmäisen kerran jo kello 4.56, vaikka niiden pitäisi aloittaa räjäytykset vasta myöhemmin, Pukkila harmittelee turhan aikaista herätystä.
Pukkilan tietämän mukaan tunneli on noin parinkymmenen metrin syvyydessä.
Hän asuu vaimonsa kanssa Saunatalon toisessa päädyssä. Toisesta päädystä löytyy viisi puulämmitteistä saunaa ja yksi sähkölämmitteinen.
– Päivät alkavat arkisin seitsemän pintaan, tulet laitan kiukaisiin kahdeksan maissa. Lauantaina aloittelen vielä aikaisemmin.
Jouluviikko on vuoden kiireisintä aikaa. Saunaseuran saunojen ovat aukeavat jäsenille, mukanaan he saavat tuoda kaksi vierasta.
Tosin joulunalusviikoilla vain jäsenet pääsevät saunoihin.
– Jouluaattona aloitan työt jo kello 4 aamulla, Pukkila kertoo.
Pukkilan lämmittämissä kertalämmitteisissä kiukaissa on noin 1 000 kilogrammaa kiviä. Kiuasrakenteet painavat puolitoista tonnia.
– Kun kivimassa saadaan kuumaksi, kestää kuumuus vuorokauden.
Se on vilttihattumies- ten ja vihtojien paikka.”
Vierailemme lämpiämässä olevassa savusaunassa. Ilmassa on vielä rutkasti savua, eikä varsinkaan tottumaton savua kauan siedä.
Mutta savua ei savusaunassa ole sitten, kun saunominen aloitetaan.
Legendaarinen savusauna numero kolme eli Louhi lämmitetään 130–140-asteiseksi.
– Sillä on vankkumaton käyttäjäkunta. Se on vilttihattumiesten ja vihtojien paikka. Siellä iho muuttuu nahkaksi. Ensin sattuu, sitten tottuu ja sitten haluaa lisää, Pukkila muotoilee.
Pukkila latoo halot uuniin eräänlaiseksi ”kanavistoksi”. Halkojen väliin jää kanavia, joissa ilma pääsee kiertämään.
– Koivuhaloissa on kuitenkin sen verran tuohikiehkuroita jäljellä, että tungen sellaisen keskikanavaan ja sytytän.
Pukkilan oma suosikkisauna Saunaseuran saunoista on savusauna numero neljä, se tunnetaan myös nimellä Harald.
– Kesälahdella on toinen lempisaunani. Kaverillani on siellä seitsemän saunaa. Yksi niistä on savusauna nimeltään Joukahainen. Siinä on ilmatilaa sata kuutiometriä. Isännän lisäksi lupa sen lämmittämiseen on vain minulla, Pukkila kertoo.
Katso video. Vie hiiri kuvan päälle ja klikkaa play-nappulaa. Haastattelu ja kuvaus: Jussi Vehkasalo