Huone on täynnä leimailutarvikkeita, lattiasta kattoon. Järjestys hakunilalaisessa huoneessa on kuitenkin tarkkaan mietitty. Taava Ahonniskan on tiedettävä, mistä löytyvät tilpehöörit leimasimista musteisiin ja papereista koristenauhoihin, jottei etsimiseen tuhraannu aikaa.
Laskemisen lopetin 3 000:een.”
– Leimasinten laskemisen lopetin 3 000:een lähes kaksi vuotta sitten.
Eipä ihme, että hän on ostanut saman leimasimen kahteen kertaan muistamatta, että sellainen löytyy jo laatikosta.
– Näin on sattunut viidesti.
Joskus leimasin pitää ostaa vain sen takia, että se näyttää hyvältä, vaikkei sillä olisikaan käyttöä.
Ahonniska, joka haluaa itseään kutsuttavan pelkästään Taavaksi, löysi leimailun, kun hän muutti 1990-luvun alussa 18-vuotiaana Lahdesta Vantaalle.
– En tuntenut täällä ketään. Kävin vain töissä.
Ravintoloissakaan hän ei viihtynyt, joten harrastuksille oli aikaa. Taava muistelee, että hänen ensimmäiset leimailutyönsä olivat joulukortteja. Silloin musteissa oli vain perusvärejä, eli mustaa sekä sinistä ja punaista.
Sitten tuli näkymätön muste, jonka saa esiin kohojauheella! Nyt musteita on tarjolla on liki loputon valikoima: kankaalle, muoville, hitaasti ja nopeasti kuivuvaa ja niin edelleen.
Leimailu sopii Taavalle, koska hän ei tykkää sotkea käsiään. Siispä ”ei kiitos” huovutukselle ja kynttilöiden tekemiselle.
Leimailuharrastus vakavoitui nopeasti. Lopulta se ”ryöstäytyi käsistä”, kun Taava hankki internetin. Sen kautta aukeni leimailutaivas.
Nykyisin Suomestakin saa tarvikkeita hyvin, mutta silti Taava tilaa paljon netistä, varsinkin Jenkeistä.
Netistä uutuudet saa nopeammin kuin Suomesta, eikä kärsivällisyys kuulu Taavan hyveisiin.
– Minun pitää saada työ heti valmiiksi. Villasukatkin yhdessä päivässä.
Huolimaton ei silti saa olla.
– Tämä on taitolaji, jonka voi oppia. Jonkin verran pitää olla värisilmää ja mielikuvitusta.
Leimailu sopii Taavalle myös siksi, ettei hän osaa piirtää.
– Silti lopputulos on täydellinen, hän hymyilee.
Lopputulos on täydellinen.”
Joulukorteista se alkoi ja nykyisin Taava tekee kaikenlaisia kortteja synttärikorteista hääkutsuihin. Taava kuvaa tyylikseen ”vähän on enemmän”.
Taavalla on ollut TaavaNainen-toiminimi vuodesta 2005. Blogia hän alkoi pitää 2006 ja ensimmäiset leimailumessut hän järjesti 2009.
Seuraavat messut ovat 4. helmikuuta Kirkkonummella (Aktia Sport Center, Masalantie 346) kello 11–17.
Taava Ahonniskan nettisivut: www.taavanainen.com
Katso video. Vie hiiri kuvan päälle ja klikkaa play-nappulaa. Haastattelu ja kuvaus: Armi Suojanen