Kommentit
Voisiko sitä järjestää kakkosen (konsertin)?
Hernerokalla tuo hoituu varsin kätevästi.
Tekeekös Ituhippi-Orchestra Comebaccia.
(Ks. Wikipedia/Ultra Bra):
"Ultra Bran tunnetuin sanoittaja oli sittemmin mm. työministerinä ja Vihreiden puheenjohtajana toiminut Anni Sinnemäki."
Hyvä tietää. Että Annikin on joskus tehnyt tosihyvää duunia. Koska UB tekee nyt comebacklin, miksei jengi voisi vetää samaan imuun lisää keikkaaa? Niitä soundeja on jääty kaipaamaan.
Viherpiipertäjien Ituhippi-Orchestra comepacin,ei Sixbackin keikkaliput.
On tyhmää maksaa liikaa.Pyytää saa,mutta tyhmä maksaa,mitä pyydetään.
10€ lipusta revitään 200€ - 300€ ja muka menee vaalikassaan.
Huh-Huh,taitaa se vaalikassa olla omassa lompakossa. ja lompakko perstaskussa.
(http://www.iltalehti.fi/popstars/2012012915138687_ps.shtml):
"Haavistolle tukensa osoittaa muun muassa Jenni Vartiainen, Anna Puu, PMMP:n Paula ja Mira, Anssi Kela, Hector, Lauri Ylönen, Maija Vilkkumaa, Mikko Kuustonen, Olavi Uusivirta, Paleface, Redrama ja Yona."
Kuinka tuleekaan mieleeni 1970 -luku, jolloin kulttuuriväki oli taistolaista. - Taistolaiset olivat innokkaimpia Neuvostoliiton myötäilijöitä. Sen sijaan enemmistökommunistit olivat itsenäisempiä, esim. paheksuivat Tshekkoslovakian miehitystä.
Helsingin apulaiskaupunginjohtajien paikoista 3 on enemmän tai vähemmän poliittinen palkkiovirka. Niistä puhtaimmin poliittinen palkkiovirka on Vihreitten Pekka Saurilla.
(ks. Wikipediasta kyseisen henkilön kohdalla tai kunkin apulaiskaupunginjohtajan cv Helsingin nettisivustolta).
Tuula Haatainen (SDP): sivistys- ja henkilöstötoimen apulaiskaupunginjohtajaksi 2007
- Terveysalan osaamista (monta vuotta sairaanhoitajana, Kansaneläkelaitoksen tutkimuslaitoksen tutkimusapulaisena).
Laura Räty (Kok): sosiaali- ja terveystoimesta vastaavana apulaiskaupunginjohtajana elokuusta 2011
- Terveysala tuttu rivityöntekijän näkökulmasta (monta vuotta toiminut lääkärinä)
Pekka Sauri (Vihr): rakennus- ja ympäristötoimesta vastaavaksi Helsingin apulaiskaupunginjohtajaksi 2003.
- Psykologian alan töitä. Psykologian tohtori koulutuksena. Yölinja -radio-ohjelman juontaja 1987 - 2002. (Sauri kuuluu vihreitten ns. lehdistösiipeen: Päätoimittaja, Suomi-lehti 1982-83, 1985-87.)
Kenelläkään heistä ei ollut riittävää hallinto-osaamista ennen kuin heidät nimitettiin apulaiskaupunginjohtajaksi.
Kulttuuriväen ei pitäisi tukea yhtään puoluetta, joka hankkii poliittisia palkintovirkoja.
Tuottaako noita erilaisia nimimerkkejä kokoomuksen puolue- vai Niinistön kampanjatoimisto? Hmm... Tyhmempi voi vielä luulla, että 10 ihmistä on asialla kun yksi vaan kirjoittaa ja kirjoittaa ja vaihtaa nimimerkkiä yhtä usein kuin se entinen tyttö paitaa ;)
Mistä tietää, kuka on nimimerkin takana?
Joka tapauksessa Haaviston kampanjatoimisto ei voi ottaa vaaliaiheeksi poliittisten nimitysten vähentämistä, sillä Vihreä Liitto on liian perso poliittisille palkkioviroille. - Meillä espoolaisilla on muistissa, kuinka Espoon vihreät yrittivät saada Nina Knaapilaa Espoon palveluliiketoimintajohtajaksi syksyllä 2010.
Todella upeeta että UB tekee comebackin uuden presidentin kunniaksi juuri Jäähallissa. Tässä Haavistolaista uutta kulttuurin antia parhaimmillaan - ja konserttipaikka symboloi siinä Stadia kuin Vantaa. Toivotvasti äännestyksen tulostushetkellä molemmat Haaviston takana.
Tämä on myös urheilupolitiikkaa, koska posketon kaupallistusprosessi on jo läpikäytyä kauraa. Jäähalli kuuluu HIFKille. Sen sijaan Narripoikien pomottaja tuskin olisi vuokranut Hartwall Areenaa Haavisto tapahtumaan mistään hinnasta. "Parodiat" kun eivät muutenkaan istu Niinistön Paronikaartin ylvääseen habitukseen. Pilkka menee vaan omaan nilkkaan.
Toivottavasti vinkaisevat Mestarille
http://www.youtube.com/watch?v=w91cVXKgSFk
Eikä pelkästään Ultra Bra, vaan todella helisytteli sielun kannelta jykevä kuoro Hesan rautatieasemalla ja Finlandia-hymni! Video siitä ja Kampin ostokeskuksen pylpyrään piirtyvästä nrosta 2 oli tuhtia tavaraa, jeesss!

















