Kommentit
Ilmeisesti Peijaksen sairaalasta on potilaan helppo lähteä ns. omille teilleen. Koska tunnen pari kaveria, jotka näin ovat tehneet. Molemmat miehet tosin lähtivät oven kautta, eikä ikkunasta. Nämä molemmat karkurit saatiin kyllä kiinni, mutta toiselle olisi voinut käydä huonosti sillä tuolloin vuosia sitten oli kova pakkanen.
Eihän sairaala vankila ole! Aika kaameaa olisikin, jos kaikki ikkunat olisi kalteroidut ja ovet lukossa. Mitäs sitten esim tulipalon sattuessa tulisi tehdä?
Henkilökuntaa ei riitä joka huoneeseen istumaan, joten mielisairaudet, harhaisuudet ja dementiat on syytä tehdä selväksi omaista sairaalaan saattaessa. Parhaansa varmasti tekevät, kamalia onnettomuuksia joskus sattuu. Ei tällaisia tapahtumia kukaan osaa ennakolta ennustaa ja estää.
Joteskin uusi muoti-ilmiö tämä ikkunoista ja parvekkeilta tippuminen. Ei maar entisaikaan. Silloin pantiin vanhat villasukat ja risat lakanat tuplaikkunoitten raot peittämään ja paksut liimapaperit päälle. Vieläkin sen märän paperin liiman hajun muistan.
Vaan surullinen on uutinen. Toivottavasti mies sai rauhan.
















