Kommentit
Jiihaa! Vantaalla marssijärjestys on tämä, että ensin reseptit menevät sähköiseksi. Pikkasen myöhemmin korvataan terveysasemien avustajat puhelinvastaajalla ja netti-ajanvarauksella. Visioissa varmaan häämöttää jo se, että robottilääkäri (=tietokone) voi ihan hyvin hoitaa potilaat. Vanhuksethan jo "hoidetaan" ruokinta-automaateilla.
Monen vaiva on yksinäisyys. Yksinäisyydessä pikkanenkin fyysinen ongelma koetaan pelottavana ja epänormaalina tilanteena. Usein jo keskusteluapu rauhallisen, ystävällisen, aikaansa antavan ihmisen kanssa helpottaa oloa.
Sitä ei automaatit tee. Mites näiden reseptien kanssa sitten, kun lääkäri tai apteekki tekee virheen? Napostellaan - naps - pois kaikki mitä apteekki suo, koska itsellä ei ole edes reseptiä, josta voisi asian tarkistaa...
Joo itse kanssa mietin, että miten asiakas eli lääkkeiden käyttäjä itse voi varmistua siitä, että saa oikean lääkkeen? Tulostaako lääkäri hänelle jonkin tositteen määräämästään lääkkeestä ja tositetta voi sitten verrata apteekin myymään lääkkeeseen? Kai lääkepurkeissa sentään on yhä mukana lääkkeen nimi ja käyttöohjeet?
Minä ainakin haluan jatkossakin paperireseptin jotta voin tarkistaa saamani lääkkeet myöhemminkin vai onko minulla oikeus mennä potilastietorekisteriin katsomaan omia tietojani.
Sähköisen reseptin ei pitäisi olla mikään itseisarvo. Paperitonta toimistoakin on yritetty kehittää jo vaikka kuinka kauan, mutta väitän että paperittomiin toimistoihin ei koskaan tulla siirtymään. Myyrmäen terveysasemalla oli muutama kuukausi sitten vikaa tietojärjestelmässä ja silloin kaikki asiat piti hoitaa siellä käsin. Jos voitaisiin taata sähköisen reseptin toimivuus, voidaan siihen siirtyä, mutta todennäköisesti siinä tulee olemaan ongelmia pitkän aikaa. Jos potilas saa lääkäriltä saman tien myös paperiversion reseptistä on asia hyvä, mutta pelkkään sähköiseen reseptiin ei ole luottamista.
Mitähän dokumenttia asiakkaalle ylipäätään tällöin jää ja miten pystyy tarkistamaan, koska resepti esimerkiksi vanhenee ja koska pitkäaikaissairaat saavat seuraavan erän hakea, koska näitähän tarkkalllaan ja ja pillereitä lasketaan apteekissa että montakohan mahtaa milloinkin olla jäljellä. Kaikilla vanhuhuksilla ei ole omaa tietokonepäätettä, mistä asian mahdollisesti voisi tarkistaa asian.
Tärkeänä pidän myös tietosuojaa, mikä näin mielestäni vaarantuu, jos kuka tahansa
lääkätieteen edustaja pääsee urkkimaan toisten tietoja. Urkintaa potilastiedostoissa tapahtuu nyt ja aivan varmasti jatkossakin. Tämä uudistus ei ainakaan sitä vähennä.
Niin lääkäreissä kun sairaanhoitajissa löytyy ikävä kyllä sitä rikollista väkeä, joka käy luvatta esimerkiksi naapureiden , muuten tuttujen tai työtovereidensa tiedostoissa kyttäämässä.
Mitäpä jos valelääkäri kirjoittaa sähköisen reseptin, jonka valefarmaseutti ottaa vastaan? Ihan oikea, aito ihminen syö sitten ne väärät, jopa vaaralliset lääkkeet!
Kannattaa käydä tutustumassa eResepti-asioihin sivustolla www.kanta.fi.
Siellä on kattavasti tietoa siitä, miten eResepti toimii.
Tässä perusfaktat:
· Lääkäri kirjoittaa potilaalle eReseptin. Sen tiedot tallennetaan valtakunnalliseen reseptikeskukseen.
· Potilaan kokonaislääkitys tarkistetaan tarvittaessa reseptikeskuksesta. Tietoja voivat katsoa terveydenhuollossa ainoastaan potilasta hoitavat lääkärit ja sairaanhoitajat potilaan suostumuksella.
· Potilas saa potilasohjeen, jossa on tiedot määrätystä lääkkeestä. Potilasohje nopeuttaa asiointia apteekissa, mutta se ei ole välttämätön. Kela-kortti on välttämätön lääkekorvausten saamiseksi.
· Apteekista lääkkeen voi noutaa potilas tai joku muu hänen puolestaan. Puolesta asioivalla on oltava joko potilasohje tai potilaan Kela-kortti, jolla hän osoittaa oikeuden lääkkeen noutamiseen.
· Apteekissa farmaseutti tai proviisori hakee reseptikeskuksesta eReseptin tiedot ja kirjoittaa sinne lääkkeen toimitustiedot.
· Lääkkeen tiedot tulostetaan lääkepakkaukseen kiinnitettävälle tarralle.
· Kaikki tiedonsiirto terveydenhuollon, apteekkien ja reseptikeskuksen välillä tapahtuu suojattuna tunnistettujen osapuolten kesken.
· Täysi-ikäinen voi katsella omia reseptikeskuksessa olevia tietojaan osoitteessa www.kanta.fi. Palveluun kirjaudutaan henkilökohtaisilla verkkopankkitunnisteilla tai sirullisella henkilökortilla.
· eReseptin uusimista voi pyytää apteekista tai terveydenhuollosta.
















