Kommentit
Rivitalorakentaminen tulisi lähtökohtaisesti kieltää koska rivitaloelämä aihettaa monia muitakin ongelmia. Rivi- ja paritaloissa ei ole yleensä minkäänlaista omaa pihaa, ehkä jokin pieni pläntti joka on hivenen kerrostalon parveketta suurempi, mutta kuitenkin niin pieni ettei siinä mitään pysty tekemään. Ainoat järkevät asumismuodot ovat kerros- ja omakotitalot. Rivitalojen tontit ovat lähestulkoon aina niin ahtaita että lumi on pakko työntää naapurin takapihalle jos sinne vain mahtuu. Esteettömälle elämiselle kaksikerroksiset rivitalot eivät myöskään sovi asuntojen keskikoon ollessa noin 80 neliötä sillä se tarkoittaa yleensä kahta asuinkerrosta joka ei sovellu kaikille. Ei varsinkaan vanhuksille tai lapsiperheille.
Kirjoituksessa jää hieman epäselväksi mitä tontin osaa todella tarkoitetaan.
Onko tosiaan niin että joku pölvästi tulee toisen pihalle ja kippaa lumensa siihen? Siinä tapauksessa ei pidä yhtään ihmetellä jos polvästillä alkaa nenästä valua vaurionesteitä.
Vai onko kyse siitä metrin kaistaleesta kadun vieressä mikä itse asiassa on kaupungin maata ? Silloin riittää sanallinen asiointi. Toimittaja voisi hieman tarkentaa mitä tuolla kirjoituksella tarkoitetaan. Onhan noilla asioilla kuitenkin seurauksien kannalta merkittävä ero.
Vapaalassa kaupungin aurakuskit ovat ottaneet naulatie 6 tontin lumen varastointi paikaksi.Mikä on kaupungin vastuu kyseisessä asiassa?
Mitä mieltä olette siitä, että rivitalossa yksi asukas tuo oman aidatun pihansa lumet koko yhtiön yhteiselle pihalle? Perusteluna on se, että jos ja kun hänen vaimonsa joskus joutuisi pyörätuoliin, hän voisi työnnellä tätä talvellakin ulkona. Tämä asukas ei kuitenkaan omalla lumiviikollaan tee itse lumitöitä vaan teettää ne sukulaisellaan. Kai tällä tavalla oma energia riittää sitten jonninjoutavuuksiin.
Kyllä se on niin et 3 perheen rivari työntänyt lumensa omakotitalon pihaan. heille siittä kun huomautettiin ja koirien ulkoiluttamisesta toisen pihassa , tehdään poliisille häiriköinista tutkintapyyntö , asian käsiittely loppui siihen kun kameravalvonta todisteena asiasta. eli heille huomautettiin lumista ja koirien häiriöstä . niin heidän mielestä se on häiriköintiä. nyt kun meillä on aidat he kippaavat lumet tyhjälle tontille. joka on heidän tontiinsa alempana montussa .katoltakin poistetut lumet menee toisen tontille. autoa pidetään meidän portin tukkeena, vaikka heillä on oma parkkipaikka. Heidän mielestä suomessa on jokamiehen oikeus.
Voipi kysyä mistä näitä tulee, miten voi olla ääliö.
Jorma Ranta, Ylästössä Hiirivuorentiellä, ajetaan traktorilla omalta tontilta lumet Kaupungin puistoalueelle,muttei se teitä tunnu kiinnostavan.
















