Vantaalla yli 70 senttiä lunta

Paikalliset
Kommentoi 2

Vantaan kaupungin lumenkaatopaikoille Korsoon, Vehkalanmäelle ja Koisotielle on kuljetettu viime päivien aikana satoja kuormia lunta.

Jo perjantaina ja lauantaina välisenä yönä lunta rahdattiin lähes 500 kuormaa eli 7 000–8 000 kuutiota. Vähintään saman verran lunta on kertynyt sen jälkeen sataneesta lumesta. Vantaalla oli viikon alussa lunta yli 70 senttiä.

Ylitiemestari Erkki Tammisto muistuttaa kaupungin verkkosivulla autoilijoilta, että aura-auto tarvitsee tilaa kahdesta kolmeen metriä, joten kannattaa miettiä, miten autonsa pysäköi.

Niille, joiden ei ole pakko käyttää omaa autoa, kaupunki suosittelee bussi- tai junakyytiä. Istumapaikkojakin löytyy, kun koululaiset ja monet aikuiset viettävät talvilomaa.

2 kommenttia Kommentoi
toimitus

Kommentit

21.2.2012 17:16

Bussille joutuu kävelemään. Kävely on töpöttelyä umpihangessa. Pakkalassa ainakin kevyen liikenteen väylät tänäänkin auraamatta!!!

22.2.2012 18:25

Voi mikä yllätys. Suomessa on talvella lunta. Enpä uskoisi jollen tietäisi. Kyllä lumentuloon on sukupolvia totuttu, mutta lumitöitä vaan ei osata tehdä. Onko suomi näin avuton kansa ettei osaa ajatella ennakkoon lumen tuloa. Kattolumet pitäisi pudottaa ennen vaaratilanteita. Se kävisi helposti silloin kun lumi on vasta satanut ja se ei ole painavaa. Samaten lumet kaduilta pitäisi poistaa ennenkuin paikat on tukossa. Aina tehdään asioita myöhässä ja kalliisti ylitöinä.

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.