Martinlaakson Martat
MARTTAILU ON MUKAVAA
-
Kuva: kuva on marttojenMarttailu on mukavaa
Marttojen toimintavuosi 2012 alkoi tutustumalla Vantaan historiaan.
Paljon lisää mielenkiintoista kuultavaa ja nähtävää on tulossa kevään aikana.
Hidastamalla hyvinvointiin -marttojen kolmivuotinen teemakausi käynnistyi vuoden 2011 alussa.
Martat hidastavat marttailemalla eli keskittymällä mieluisaan tekemiseen.
Hidastaminen
Hidas elämä on sitä, että arjessa on mukava rytmi ja sopiva vauhti. Silloin ehdit antaa aikaa asioille, joita rakastat. Malta keskittyä, vaikuttua ja vaihtaa määrän laatuun. Hidas elämä on asenne. Hidastaa voi nopeastikin.
Marttailun 5 teesiäKeskity
Keskittyminen rauhoittaa mieltä ja parantaa lopputulosta. Keskittymällä kädentöihin, myös aivot voivat hyvin.
Ole läsnä
Hidastaminen antaa aikaa olla läsnä. Hektisessä elämässä ei ehdi keskittyä mihinkään. Tehdään paljon, mutta ei mitään kunnolla.
Suunnittele
Jätä tilaa haaveille ja unelmille, pidä kiinni suunnitelmistasi kun olet päätöksen tehnyt. Suunnittelu auttaa karsimaan turhan pois.
Nauti
Marttailu lähtee tekemisen ilosta, ei pakosta. Jos ei huvita tehdä, muista että oleminenkin on tekemistä.
Luovu
Kaikkea ei tarvitse saada eikä saavuttaa. Yleensä se mikä tuntuu hyvältä, on oikein.
Tässä meille ajattelemisen aihetta ja miettimistä miten aikamme käytämme.
Tekstilainaus www.martat.fi marttailun 5 teesiä
Martinlaakson Martat ry on perustettu 29.10.1973. Jäseniä tällä hetkellä yli 70. Kokoonnumme parittomalla viikolla tiistaisin klo 18.00 Martinkeskuksen Martinristissä osoitteessa Laajaniityntie 2 Vantaa (käynti Martinlaakson polun puolelta).
Martinlaakson Martat ry on yksi Uudenmaan Marttojen 160 yhdistyksestä. Uudenmaan Marttojen nettisivustolta, www.uudenmaanmartat.fi, löytyy paljon hyödyllistä tietoa esimerkiksi kursseja, ohjeita ja tapahtumia.
Tervetuloa mukaan toimintaan!
Kumppanit
Uusimmat
- (12:52) Moottoripyöräilijä kaahasi Tuusulanväylällä korttinsa
- (12:43) Varastetun ratissa huumeissa
- (12:37) Kauhakuormaajalla läpi porttien
- (12:31) Samuraimiekka ja murtovälineet skootterikuskilla
- (11:30) Wigwam-legenda Jukka Gustavson tekee paluuta kaikessa hiljaisuudessa
- (11:20) Vietätkö A-luokan kesälomaa puolison kanssa vai ilman?
- (11:13) Törkeät lukemat mieskuskilla
- (10:43) Mies paini poliisin kanssa 1
Uusimmat blogit ja kolumnit













