Tikkurilan Judokat
Matias Holopaiselle makea pronssimitali nuorten SM-kisoista
-
Kuva: Jouni Korkka
SM-kisojen ensimmäinen ottelu oli Matiaksen hallintaa ja hän menikin johtoon Kouchi garilla viiden pisteen arvoisesti. Ottelun edetessä hän sai vastustajan mattotilanteeseen, jossa hän päätti ottelun ipponin arvoisesti kuristustekniikalla.
Finaalipaikka jäi vielä saavuttamatta
Toisessa ottelussa taisteltiin jo finaalipaikasta. Ottelun tärkeys näkyi molempien ottelijoiden otteissa ja vauhdikas ottelu eteni tasaisesti, kunnes vastustaja sai jalkatekniikalla yukon ja meni johtoon viiden pisteen arvoisesti. Molemmat ottelijat olivat aktiivisia ja aivan loppuhetkillä Matiaksen oli otettava riski, joka koitui hänen kohtalokseen. Vastustaja sai Matiaksen yrityksen käännettyä omaksi heitokseen ja näin ollen ippon-voitto vastustajalle. Ottelun voittaja, Amir Ramadan Espoosta, voitti lopulta koko sarjan.
Pronssiottelu oli Matiaksen tahtovoitto
Pronssiottelu Lahden Teemu Kuosaa vastaan oli alusta asti erittäin jännittävä Matiaksen hallitessa ottelua. Kovasta yrityksestä huolimatta suorituksia ei kirjautunut kummallekaan, joten ottelu meni jatkoajalle. Sama tahti jatkui loppuun asti ja jouduttiin tuomariäänestykseen. Tuomariäänin 3-0 voitto Matiakselle ja SM-pronssimitali ripustettiin Matiaksen kaulaan.
A-nuorten sarja liian raskas
Matias osallistui vielä sunnuntaina käytyyn A-nuorten SM-kisaan ja joutui ottelemaan sarjassa -55 kg. Matias alipainoisena haki lähinnä arvokasta ottelukokemusta. Tässä sarjassa vastustajat olivat vielä liian kovia ja voittoja ei herunut hyvästä taistelusta huolimatta.
Matias on valittu B-nuorten maajoukkueeseen sarjaan -50kg. Seuraavat kisat ovat jo viikon päästä Saksassa, Bremenin kansainväliset kisat.
Tikkurilan Judokat ry on perustettu vuonna 1976 ja se on ollut vuodesta 1992 lähtien NUORI SUOMI ry:n hyväksymä sinettiseura. Seura on profiloitunut vuosien varrella nimellä "judon tavaratalo", josta löytyy jokaiselle sopivia harjoitusryhmiä, lapsista senioreihin ja kilpailijoista kuntoilijoihin. Toiminta painottuu voimakkaasti nuorten ohjaamiseen ja kasvattamiseen, mutta myös aikuisille kuntoilijoille löytyy sopivaa toimintaa. Kilpailijamme sijoittuvat vuosittain mitaleille SM-kisojen kaikissa ikäryhmissä sekä edustamme eri ikäluokkien kansainvälisissä judokilpailuissa. Vuodesta 1992 lähtien olemme sijoittuneet Suomen Judoliiton seuraluokituksen kärkeen, samoin olemme olleet vuodesta 1992 SLU:n hyväksymä sinettiseura. Seuramme jäsenkirjo on laaja: kolmevuotiaista muksuista kuusikymppisiin senioreihin ja kuntoilijoista kansainvälisen tason kilpaurheilijoihin.
www.tikkurilanjudokat.fi
Kumppanit
Uusimmat
- (14:31) Junaliikenne köhii edelleen -kaatunutta tavaravaunua raivataan yhä
- (14:22) Rekka tyrkki autoa edellään Kehällä
- (14:07) Pyöräilijä nappasi käsilaukun 1
- (14:04) Yksi loukkaantui linja-auton kolarissa
- (13:58) Auto seilasi Kehällä päätyen ojaan
- (13:43) Rattijuoppo kaahasi yli tuplanopeutta 1
- (13:13) Uusi pyöräilykartta houkuttelee liikkumaan
- (12:00) Rentofestin ensiesiintyminen valmistuu aikataulussa 2
Uusimmat blogit ja kolumnit













