Tikkurilan Judokat
Kokemattomammat kisaajat haastoivat “konkareita” Hakunilan dojolla kotikisassa
-
Kisaajat kilpailujen jälkeen yhteiskuvassa
Kotikisat järjestettiin ensi kertaa tänä syksynä Hakunilassa 23.11.2011.
Osallistujia oli enemmän kuin viime kevään viimeisessä kisassa ja tunnelma kohosi välillä hyvinkin korkealle. Kannustushuudot siivittivät joidenkin kamppailijoiden otteluita aina voittoon saakka. Kisat käytiin yhdellä tatamilla, joka sinänsä luo intensiivisemmän tunnelman verrattuna kahden tatamin kilpailuun.
Silmiinpistävää oli se, että esimerkiksi Pikku-Samurai-ryhmän kilpailemista kokeilevat juniorit haastoivat tosissaan muun muassa Musashi 2-ryhmän kokeneemman kisakaluston. Tämä tuo lisäpotkua molemmille osapuolille: pystytään haastamaan ja olemaan haastettuna. Näin syntyy sitä toivottua kilpailujännitettä ja sen seurauksena myös kehittymistä kamppailijana.
Kilpailuissa nähtiin näyttäviä heittoja, pitäviä sidontoja sekä tasaista ottelemista. Pari ottelua meni aina lippuäänestykseen saakka, jonka jälkeen tuomarikolmikko löysi voittajan. Tilaisuus vahvisti jälleen sen, että kotikisat ovat tulleet jäädäkseen tikkurilalaisen judon kulttuuriin. Seuraavat kisat pidetään vuoden 2012 alkupuolella. Toivottavasti rikotaan osallistujaennätys!
TULOKSET ja KAAVIOT:
http://www.judoshiai.fi/tikkurila_salikisa_20111023/index.html
Toimitsijat:
Tuomarit: Kari Helin, Essi Holopainen, Anni Nykänen
ATK-tulospalvelu: Jarkko Heinonen
Tulostaulut: Emil Tolvanen, Lauri Heinonen, Mika Liivalahti
Kuulutus: Jari Nurmi
Alkujumppa: Jussi Holopainen
Kilpailun johtaja: Kati Kajander
Palkintojen jakajat: Marita ja Erkki Kokkonen
Kuva ja teksti: Mika Liivalahti/Jari Nurmi
Tikkurilan Judokat ry on perustettu vuonna 1976 ja se on ollut vuodesta 1992 lähtien NUORI SUOMI ry:n hyväksymä sinettiseura. Seura on profiloitunut vuosien varrella nimellä "judon tavaratalo", josta löytyy jokaiselle sopivia harjoitusryhmiä, lapsista senioreihin ja kilpailijoista kuntoilijoihin. Toiminta painottuu voimakkaasti nuorten ohjaamiseen ja kasvattamiseen, mutta myös aikuisille kuntoilijoille löytyy sopivaa toimintaa. Kilpailijamme sijoittuvat vuosittain mitaleille SM-kisojen kaikissa ikäryhmissä sekä edustamme eri ikäluokkien kansainvälisissä judokilpailuissa. Vuodesta 1992 lähtien olemme sijoittuneet Suomen Judoliiton seuraluokituksen kärkeen, samoin olemme olleet vuodesta 1992 SLU:n hyväksymä sinettiseura. Seuramme jäsenkirjo on laaja: kolmevuotiaista muksuista kuusikymppisiin senioreihin ja kuntoilijoista kansainvälisen tason kilpaurheilijoihin.
www.tikkurilanjudokat.fi
Kumppanit
Uusimmat
- (14:31) Junaliikenne köhii edelleen -kaatunutta tavaravaunua raivataan yhä
- (14:22) Rekka tyrkki autoa edellään Kehällä
- (14:07) Pyöräilijä nappasi käsilaukun 1
- (14:04) Yksi loukkaantui linja-auton kolarissa
- (13:58) Auto seilasi Kehällä päätyen ojaan
- (13:43) Rattijuoppo kaahasi yli tuplanopeutta 1
- (13:13) Uusi pyöräilykartta houkuttelee liikkumaan
- (12:00) Rentofestin ensiesiintyminen valmistuu aikataulussa 2
Uusimmat blogit ja kolumnit













