Olympiakamppailutapahtumasta on reilu viikko, kuinka mentiin judossa ja painissa

Judokilpailussa ottelijoita lähes puolet vähemmän kuin viime vuosina, kisa oli kuitenkin tasokas

Judossa oteltiin perinteinen Judo Finnish Open. Kilpailuun osallistui tavanomaisesta poiketen vain vähän yli 100 kilpailijaa. Joitakin vuosia sitten tapahtuma keräsi reilusti yli 200 kilpailijaa yli kahdestakymmenestä maasta. Kilpailijamäärään vaikuttivat monet asiat: Ismo Pornan kymmenen vuotta kestänyt menestyksekäs ja henkilökohtainen sitoutuminen judokisajärjestelyihin loppui viime vuonna, kilpailussa ei jaettu enää rahapalkintoja, kuten parina aikaisempana vuotena, Judo Finnish Openissa ei jaettu Euroopan Judo Unionin (EJU) luokittelemia pisteitä ja järjestävän seuran, Tikkurina Judokoiden, panostaminen tapahtuman kokonaisuuteen pelkän judokilpailun sijasta. Silti itse kilpailusta saatiin hyvätasoinen ja nähtiin paljon tiukkoja, kansainvälisiä otteluita.

Pasi Sarkkinen näki painiturnauksessa paljon hyviä asioita

Egyptiläiset, virolaiset sekä pietarilaiset painijat ottivat mittaa kotimaisista edustuspainijoistamme. Kotimaiset huippumme kärsivät sairastelusta ja terävimmän kärjen takana tulevat painijamme saivat kovia otteluita turnauksessa. Muun muassa Ville Käki, Matti Kettunen ja nuorten arvokisamitalistit Sasu Kaasinen ja Veli-Karri Suominen pääsivät lauantaina molskille.

Pasi Sarkkinen on tällä hetkellä Painiliiton hallituksen jäsen ja valmennusvaliokunnan puheenjohtaja. Hän oli kilpailuissa YLE:n kommentaattorina ja pääsi samalla seuraamaan aitiopaikalta painijoiden otteita. Hän piti kamppailutapahtuman ideaa loistavana. ”Samanhenkiset lajit on tuotu yhteiseen turnaukseen ja kamppailulajien ystävät ymmärtävät toistensa lajeja paremmin kuin maallikot”, sanoi Pasi. ”Meillä on pidetty viime aikoina myös yhteisiä leirejä judon kanssa, joka on ollut positiivista.” 

Pasi Sarkkisen mukaan kamppailulajien yhteistyötä on edelleen tiivistettävä. Eri lajien kilpailukalenterit ovat haaste. Ne lyödään lukkoon hyvissä ajoin ja tällaiset turnaukset helposti puuttuvat niistä eikä kalenteriin ole ympättävissä ylimääräisiä tapahtumia. ”Kaksi vuotta etukäteen voisi olla hyvä aika naulata tällaisia tapahtumia kalenteriin”, mietti Pasi. ”Samana viikonloppuna painitaan nuorten vapaapainin SM-kisat ja Ruotsissa kilpailee yli 100 painijaamme, ja edessä on parin viikon päästä Vantaan Painicup, joka on erittäin tärkeä kisa painijoillemme”, jatkoi Pasi.

Pasi Sarkkinen kehittäisi tapahtumaa esimerkiksi ”kamppailugaalan” suuntaan. Loppuvuosi voisi huipentua lajien yhteiseen näytöstyyliseen tapahtumaan, jossa voitaisiin vaikkapa palkita vuoden aikana menestyneitä urheilijoita ja valmentajia. Samalla olisi ilo kutsua kutsua yhteistyökumppaneita mukaan. Lajien imagon kannalta on tärkeä päästä nykyistä suuremmin esille, päätti Pasi Sarkkinen

 

Kuvat ja teksti Jari Nurmi