Tulostamisen ja kopioinnin pitäisi olla jatkossakin yksi kirjastojen ydinpalveluista kaupunkilaisille, kirjoittajat vaativat.
Asiakkaiden tulostus- ja kopiointipalvelu ollaan lopettamassa Vantaan kirjastoissa. Kirjastopalveluiden johtaja Mikko Vainio on tehnyt asiasta viranhaltijapäätöksen 10. huhtikuuta.
Tulostaa voisi jatkossa Vantaa-infoissa, jotka sijaitsevat Korsossa, Myyrmäessä ja Tikkurilassa.
Mahdollisuus kopioida ja tulostaa kirjastoissa on ollut tärkeä palvelu esimerkiksi vähävaraisille työttömille, eläkeläisille ja heille, jotka eivät voi työpaikallaan tulostaa tai kopioida.
Olemme sitä mieltä, että tulostamisen ja kopioinnin pitäisi olla jatkossakin yksi kirjastojen ydinpalveluista kaupunkilaisille. Laki ei edellytä, että kirjastoissa pitäisi olla näitä palveluja tarjolla. Ratkaisu kirjastojen tulostus- ja kopiointipalveluiden haasteisiin ei kuitenkaan voi olla niiden poistaminen kokonaan kaupunkilaisten käytöstä.
Kirjastojen palveluita tulisi jatkossa kehittää laajentamalla palveluita sen sijaan, että valikoimaa supistetaan. Kirjastopalveluiden kehittämisen tulee jatkossakin tapahtua vantaalaisten tarpeet edellä.
Tuomas Harviainen, opetuslautakunnan jäsen (vihr.)
Minna Atiye, kaupunginvaltuutettu, opetuslautakunnan varajäsen (vihr.)
Eve Rämö, kaupunginvaltuutettu, opetuslautakunnan jäsen (vihr.)
Hanna-Leena Laitinen, opetuslautakunnan varajäsen (vihr.)
Pitäisikö kirjastossa voida tulostaa tai kopioida?
Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.
Kommentit
Josssain se on säästettävä.
Maksuton tulostus on hyvä
En halua verorahojani
Ympäristön kannalta on
Länsimäen kirjastoon