Minne mennä

Uusi käänne: Myyrkirppis jatkaa sittenkin – ensimmäinen jo viikonloppuna

Myyrmäki-hallissa järjestetään sittenkín kirpputoreja tänä syksynä.

Arkisto/Sirpa Repo

Myyrkirppis järjestetään sittenkin myös tänä syksynä. Atlas Vantaan Myyrkirppiksestä vastaava Anna-Maria Kunttu kertoo, että seura pitää Myyrmäki-hallissa syksyllä kolme kirpputoriviikonloppua.

Kirppis uhkasi loppua, koska kaupunki nosti Myyrmäki-hallin vuokria. Vuokrahinta oli urheiluseuroille liian kova.

Kaupunki päätti järjestää julkisen tarjouskyselyn kiinnostuneille kirpputorinpitäjille. Vantaan liikuntajohtaja Veli-Matti Kallislahden mukaan tarjouskyselyyn tuli vain Atlaksen tarjous. Seura voitti kilpailun ja saa nyt hallin vuokrattua jopa kevättä alhaisemmalla hinnalla.

– Pyrimme etsimään keinot, joilla kirpputorit saadaan jatkuman. Näissä oloissa ainoa mahdollisuutemme soveltaa hintoja on julkisen tarjouskyselyn kautta. Tarjouspyyntöön tuli vain yksi vastaus, joten päätimme tällä haavaa hyväksyä sen. Vaihtoehtona oli riski tyhjästä hallista ja juoksevista kuluista, Kallislahti selvittää.

– Tämä poikkeusmenettely koskee vain tätä syksyä, ensi kevät katsotaan vielä erikseen, hän jatkaa.

Kuntun mukaan kaupungin hyväksymä vuokrahinta on nyt sillä tasolla, että seuran on mahdollista jatkaa kirpputoritoimintaa. Ensimmäinen kirpputori järjestetään jo tulevana viikonloppuna. Kunttu kertoo, että muutamia pöytiä on varattu.

– Hieman mietityttää tuleeko tämä liian nopeasti. Vasta maanantaina saimme vastauksen kaupungilta.

Kunttu sanoo seuran jatkavan kirppiksiä mielellään myös ensi keväänä.

Kirppikset järjestetään Myyrmäki-hallissa 13.–14. lokakuuta, 20.–21. lokakuuta ja 3.–4. marraskuuta.

LUE LISÄÄ:

Myyrkirppiksen jatko tyssäsi vuokrannousuun – "Hinnan nousu oli meille liikaa"

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.

Etusivulla nyt

Uusimmat: Minne mennä

Luetuimmat

Uusimmat

Uusimmat: Urheilu