Paikalliset

Hyvää itsenäisyyspäivää, vantaalaiset!

101-vuotias Suomi juhlii tänään.

Arkisto/Sauvo Jylhä

Tänä itsenäisyyspäivänä tasavallan presidentin myöntämän kunniamerkin saa 3 775 suomalaista. Heistä 191 asuu Vantaalla. Vantaan Sanomat onnittelee kunniamerkin saajia ja toivottaa kaikille kaupunkilaisille hyvää itsenäisyyspäivää.

Vantaalla kunnamerkin saavat:

Suomen Leijonan komentajamerkki

Ekholm, Kai Rauno, ylikirjastonhoitaja, professori

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan ritarimerkki

Jokinen, Aksu Marko, vanhempi oikeussihteeri

Suomen Leijonan Pro Finlandia -mitali

Korhola, Marja Anitta, teatterinjohtaja, tanssitaiteilija

Suomen Leijonan I luokan ritarimerkki

Hamberg, Max Gustaf, tietoasiainneuvos

Hantula, Jarkko Ilmari, tutkimusprofessori

Heikkinen, Erja Ritva Kaarina, ryhmäpäällikkö, tiedeasiainneuvos

Linna, Antti Tapani, istuntoasiainneuvos

Marttunen, Matti Jussi Mikael, valiokuntaneuvos,

Niinistö, Jaakko Tuomas, apulaiskaupunginjohtaja

Pesonen, Laura Pirita, hallinto-oikeustuomari, Vantaa

Saramies, Elina Tuulikki, vakuutusoikeustuomari

Sippola, Erkki Kalevi, laboratorionjohtaja

Suomen Valkoisen Ruusun ritarimerkki

Haavisto, Nina Annele, henkilöstöpäällikkö

Järvinen, Harri Juhani, yhteyspäällikkö

Kavonius-Hietanen, Kirsi Hannele, prosessiturvallisuusasiantuntija

Keskinen, Satu Kristiina, neuvotteleva virkamies

Knuutila, Lalli Sakari, rekisteripäällikkö

Laine, Vesa Juhani, toimitusjohtaja

Miettinen, Kirsi, lainsäädäntöneuvos,

Nikula, Martti Juhani, hallintojohtaja

Niskanen, Vesa Jarmo Kalevi, yksikön päällikkö

Reinert, Eija Riitta Anneli, IT-kehittämispäällikkö

Ristimäki, Pekka Olavi, tietoturvapäällikkö

Ruokonen, Anna-Maria Inkeri, yliopistonlehtori, dosentti

Räsänen, Erkki Ilmari, varautumispäällikkö

Seppänen, Jaana Tuulikki, erikoistutkija

Troberg, Benita Annikki, projektchef

Väkeväinen, Antti Kyösti, vararehtori

Suomen Leijonan ritarimerkki

Andersson, Marina Ines, translator

Ekman, Juha Santeri, tuotantotilajohtaja

Hursti, Heikki Johannes, toiminnanjohtaja

Jauhola, Tuula Marianne, kehittämispäällikkö

Kaakinen, Ilkka Tapani, johtava asiantuntija

Latvalahti, Matti Tapani, yksikönpäällikkö

Maanoja, Tuija Anneli, erityisasiantuntija

Mattila, Hannu Ilmari, ryhmäpäällikkö

Mölsä, Terhi Sinikka, toimitusjohtaja

Paloviita, Maritta Irmeli, neuvonantaja

Pasanen, Kari Pentti, rikosylikomisario

Penttilä, Kalle-Erkki, johtaja

Pöllänen, Ulla Katri Anneli, toimitusjohtaja

Rautakallio, Jukka Kalevi, IT-palveluhallinnan johtaja

Savolainen, Martti Antero, johtaja

Tuominen, Eeva-Liisa, ostopalvelupäällikkö

Uskali, Niina Maria, poliisiylitarkastaja

Öhrmark, Petri Rudolf, yksikönpäällikkö

Suomen Valkoisen Ruusun ansioristi

Bergström-Söderlund, Susanne, specialexpert

Hosio, Arto Antero, kuoron oopperalaulaja

Ikonen, Tuula Anneli, lehtori

Johansen, Sebastian Anders, asiantuntija

Kannisto, Jari Antero, kehityspäällikkö

Kantola, Ilkka Sakari, komisario

Kortesalmi, Mia Marilla, lehtori

Koskelo, Annamari, erityisasiantuntija

Lassila, Juha-Pekka, palomestari

Lindholm, Robert Armas, johtava asiantuntija

Linna-Koski, Päivi Marjatta, erikoistoimittaja

Luukko, Sari Johanna, sosiaalihuollon ylitarkastaja

Mustonen, Virpi Johanna, henkilöstön kehittämispäällikkö

Parkatti, Anna-Mari Elina, pääanalyytikko

Piipponen, Pirjo Helena, asiantuntijajohtaja

Rantanen, Juha Kalervo, johtava asiantuntija

Reinikainen, Harri Tapani Otto, rehtori, Vantaa

Skyttä, Rut Marit Katarina, kehittämispäällikkö

Särkkä, Hannu, sisältöpäällikkö,

Vainionpää, Riitta Anneli, tuotantopäällikkö

Vannesluoma, Juha Erik, kuljetusyrittäjä

Virkkunen, Heikki Matti, projektijohtaja

Wörlin, Esa Jouni Olavi, tuotantopäällikkö

Suomen Leijonan ansioristi

Anttila, Jukka Tero, katuvalvontapäällikkö

Dahlberg, Mika Peter, insinööri

Ekman, Simo Kristian, lääkintäesimies

Gröhn, Simo Kaarlo Elias, tuotantopäällikkö,

Helenius, Pekka, lentosimulaattorihuollon esimies

Hirvonen, Juha Tapani, rikosylikonstaapeli

Kananen, Helena Anneli, tietojärjestelmäasiantuntija

Koivuluoma, Heidi Marianne, henkilöstösuunnittelija

Kojo, Juha Petteri, palvelujohtaja

Kokko, Ari Juhani, logistiikkapäällikkö

Kuosmanen, Toivo Johannes, kunnossapitoasiantuntija

Laitinen, Arto Tapio, komisario

Laitinen, Risto Juhani, rikosylikonstaapeli

Lehmuskallio, Sari Pauliina, viestintäpäällikkö

Malmi, Päivi Anja-Liisa, suunnittelija

Numminen, Markku Kalevi, vanhempi IT-asiantuntija

Nyman, Eva Marianne, toimittaja

Paloviita, Petri Antero, tarjouspäällikkö

Partanen, Ritva Annikka, henkilöstökoordinaattori

Pienimäki, Soile Anneli, pääjohtajan assistentti,

Saarela, Päivi Helena, tiimipäällikkö,

Sipponen, Tuula Päivi Johanna, kehityspäällikkö

Terhemaa, Jorma Tapani, tuotepäällikkö

Tuominen, Meija Hannele, suunnittelija

Valajärvi, Esa Tapio, rikosylikonstaapeli

Valkama, Pekka Antero, luottojohtaja

Virtanen, Marja Liisa, laskentasihteeri

Åberg, Majlis Hannele, osto- ja myyntijohtaja

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali kultaristein

Aalto, Turo Matti, ylikonstaapeli

Ahlström, Kari Reinhold, suunnittelija

Alanko, Seppo, tiimipäällikkö

Hasanen, Markku Juhani, automaatioinsinööri

Helläkoski, Reijo Juhani, tekninen piirtäjä,

Hohtari, Taina Kyllikki, lakiasiain asiantuntija

Hukki, Vesa Kalevi, hankintapäällikkö

Häggblom, Carl Mikael, asiantuntija

Ikonen, Sari Anneli, korvausratkaisija

Joensuu, Jussi Tapani, ylikonstaapeli

Joki-Suikko, Timo Marko, työnjohtaja

Juurmaa, Helka Inkeri, palvelupäällikkö

Klemettilä, Juha Olavi, työnjohtaja

Komppa, Eeva Anneli, osastosihteeri

Kosunen, Sanna Mari, taloussuunnittelija

Kylmäluoma, Maarit, tiedottaja

Lehtonen, Esa Veikko Juhani, kehityspäällikkö

Leinonen, Markku Kalevi, työnjohtaja

Leinonen, Timo Olavi, varainhankkija

Liukkonen, Vuokko Maria Hannele, vastaava tutkimusteknikko

Loimaranta, Marja-Terttu, esimies

Lotila, Jyrki Tapio, myyntipäällikkö

Lucenius, Ulla Soili Marjatta, apulaisosastonhoitaja

Nevatalo, Elina Maija, henkilöstöasiantuntija

Oikari, Antti Tapio, rikosylikonstaapeli

Pakkala, Marja-Liisa, talouspalvelusihteeri

Pesonen, Jukka Tapio, asiantuntija

Raivio, Teemu Sakari, ylikonstaapeli

Rajakko, Juha Petteri, vanhempi mekaniikkasuunnittelija

Roininen, Heidi Christiina, asiantuntija

Rosenqvist, Juha Antero, työnjohtaja,

Ruoho-Meri, Anniina Susanna, henkilöstöasiantuntija

Ruotsalainen, Teea Marketta, tiedonhallinnan suunnittelija

Ryynänen, Päivi Eija Tuulikki, asiantuntija

Rönkkö, Kirsi Tuulia, sairaanhoitaja

Saulamo, Jaana Marja, maksuliikepäällikkö

Savela, Heidi-Marie, pääjohtajan assistentti

Seppälä, Lasse Antero, liikenteenohjaaja

Suominen, Jarkko Matias, haastemies

Tonteri, Jari Juhani, rikosylikonstaapeli

Vainionpää, Suvi Orvokki, johdon sihteeri

Vasarainen, Lea Marita, hallintosihteeri

Yli-Antola, Vesa Juhani, rikosylikonstaapeli

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali

Aho, Päivi Marja, palvelusihteeri

Akkanen, Timo Sakari, operaattori

Astikainen, Eija Kristiina, tekninen tutkija

Espo, Nina Maarit, palveluasiantuntija

Hakulinen, Pekka Juhani, virastomestari

Hautala, Merja Tuulikki, laboratoriomestari

Heikinoja, Jari Pentti Olavi, lentokonelevyseppä

Heinonen, Ritva Sinikka, apulaistarkastaja

Hokkila, Anne Helena, verosihteeri

Holappa, Sami Teuvo Juhani, etsivä

Hämetoja, Harri Kalervo, käyttöpäivystäjä

Kallio, Katja Juulia, tullitarkastaja

Kaukinen, Carita Marianne, apulaistarkastaja

Kauranen, Sole Kaarina, rahoitusasiantuntija

Ketola, Satu Liisa Katriina, raportointiasiantuntija

Kiiski, Seija Mirjami, terveydensuojelutarkastaja

Kivelä, Tarja Hannele, myyntisopimuskoordinaattori

Kiviranta, Päivi Tuulikki, käräjäsihteeri

Lehtonen, Armi Hannele, assistentti

Lius, Seppo Juhani, koneasentaja, etumies

Löytömäki, Pirjo Helena, tuotetietoasiantuntija

Markkanen, Jani Petteri, vanhempi konstaapeli

Marvia, Carita, materiaalihallintosihteeri

Mella, Jarmo Matti, keittiömestari

Modig, Leila Marjukka, rahoitusasiantuntija

Munde, Leena Katriina, markkinointiviestintäasiantuntija

Määttä, Inga-Riitta, verosihteeri

Nordberg, Kim Roger, virastomestari

Partio, Eeva Tuulikki, toimistosihteeri

Pennala, Juhani, kalustopäällikkö

Reunanen, Irma, jaostosihteeri

Riipinen, Natalia, kokoelma-assistentti

Salmi, Hanna Helena, myymälänhoitaja

Schwöble, Kirsi Marja, myyntiassistentti

Soila, Päivi Aurora, myyntineuvottelija

Sutinen, Petri Tapio, vanhempi konstaapel

Särkelä, Eila Marjatta, verosihteeri

Tiainen, Jaana Kristiina, asiantuntija

Uotila, Anneli Marja-Leena, sijoitusasiantuntija

Valo, Marja-Liisa, suunnittelija

Valtanen, Pirjo Liisa, asiakaspalveluvastaava

Valtonen, Asta Helena, ratkaisuasiantuntija

Wang, Sheng-Young, Aasia-opas

Vuorimaa, Tarja Hannele, sihteeri

Öhberg, Rita Kristina, asiantuntija

Suomen Valkoisen Ruusun mitali

Hindsberg, Nils-Johan, varastotyöntekijä

Huuskonen, Anita Marja-Leena, valmistuksen ohjaaja

Hänninen, Tuula Kaarina, valmistuksen ohjaaja

Järvinen, Mika Petteri, virastomestari

Kankainen, Outi Jaana Irene, lupasihteeri

Kaunismäki, Teemu Oskari, palveluneuvoja

Ojantausta, Tiina Marjaana, myyjä

Salmi, Markku Aulis, näytäntötyöntekijä

Siltala, Kirsti Kaarina, valmistuksen ohjaaja

Tilaa uutiskirjeemme

Saat joka päivä klo 14 sähköpostiisi koosteen päivän kiinnostavimmista jutuista!

Tilaa tästä

Etusivulla nyt

Uusimmat: Paikalliset

Luetuimmat

Uusimmat

Uusimmat: Urheilu