Länsimäen kylkeen rakentumassa uusi "eläväinen keskusta" – jopa 550 uutta asukasta

Poliitikot haluavat visuaalisesti korkeatasoisia meluesteitä, tilan asukastoiminnalle ja lisää vehreyttä.

Länsimäen kylkeen, Mellunmäen metroaseman läheisyyteen on tulossa uusia asuntoja 550 uudelle asukkaalle sekä uusia liiketiloja.

Maamerkiksi nousee Helsingin seudun opiskelija-asuntosäätiön 16-kerroksinen opiskelijatalo, johon tulee 124 asuntoa.

Kaupunkiympäristölautakunta hyväksyi Mellunmäen keskuksen tarkistetun asemakaavan muutosehdotuksen tiistain (6.10.) kokouksessaan.

Kaavamuutosalue käsittää Mellunmäen metroaseman ympäristön rakentumattomien tonttien, nykyisen Hoasin opiskelija-asuntolan ja K-Supermarket Masin rakennuksen.

Näiden tilalle suunnitellaan uutta "eläväistä keskustaa", joka koostuu neljästä tiiviisti rakennetusta keskustakorttelista, uudesta bussiliikenneterminaalista sekä uusista aukio- ja katutiloista.

Lautakunta teki ehdotukseen useita yksimielisiä muutoksia.

Ensinnäkin lautakunta kehottaa metrosillan suunniteltujen meluesteiden suunnittelussa etsimään ratkaisuja, joilla meluesteistä saadaan visuaalisesti korkeatasoiset, esimerkiksi taiteen keinoin.

Lautakunta kehottaa myös etsimään ratkaisua siihen, että kaava-alueelle voitaisiin sijoittaa tila alueen asukastoiminnan mahdollistamiseksi ja samalla yhteisöllisyyden ja osallisuuden lisäämiseksi.

Lisäksi lautakunta edellyttää, että kaava-alueen toteutuksessa huolehditaan siitä, että alueella sijaitsevan ruokakaupan toiminta ei keskeydy rakennus- ja purkutöistä johtuen.

Lautakunta haluaa myös jatkosuunnittelussa selvittää mahdollisuuksia lisätä alueen vehreyttä. Kaava-alueelle istutettavat puut tulee istuttaa mahdollisimman suurikokoisina.

Lisäksi lautakunta edellyttää, että jatkosuunnittelussa kiinnitetään erityistä huomiota Mellunkylänpuron puroluonnon olosuhteiden parantamiseen, jotta taimenten elinolosuhteet purossa paranevat.

Seuraavaksi asiaa käsitellään kaupunginhallituksessa.

Korjattu 12.10.2026 klo 8.10. Korjattu juttuun upotetun kuvan tekijäksi Inaro.