Itä-Vantaan ja Tikkurilan osastot yhdistivät voimansa

Itä-Vantaan ja Tikkurilan osastot päättivät vuosikokouksissaan yhdistyä. Laajennetun osaston uusi nimi Suomi-Venäjä -Seuran Vantaan osasto ry on jo rekisteröity. Osaston puheenjohtajana toimii Tikkurilan osaston aiempi pj Jouko Viljakainen ja varapuheenjohtajana Itä-Vantaan osaston aiempi pj Virve Obolgogiani. Sihteeriksi valittiin Veli Väisänen. Uusi johtokunta on kokoontunut jo kahdesti ja suunnittelee aktiivisesti syksyn toimintaa.

Suomi-Venäjä -Seuran Vantaan osastot

Suomi-Venäjä -Seura on Suomessa ikkuna venäläiseen kulttuuriin ja maailmaan. Se tarjoaa monipuolisen toimintakanavan Venäjästä kiinnostuneille kansalaisille ja yhteisöille.

Vantaalla toimii kolme paikallisosastoa: Vantaa (vuonna 2012 yhdistetty Tikkurila ja Itä-Vantaa), Korso-Rekola ja Länsi-Vantaa. Ne järjestävät toimintaa, joka antaa alueen asukkaille mahdollisuuden tutustua venäläisyyteen. Toimintaan ja tapahtumiin ovat tervetulleita kaikki kiinnostuneet. Yhteystiedot löydät seuran sivuilta www.venajaseura.com