Kuulumisia ketotalkoista

Kedolta löytyi kypsiä ahomansikoita talkoolaisten maistella.

Annika Harlio

Vantaan ympäristöyhdistyksen hallituksen kokous ketotalkoiden lomassa. Puhetta johtaa varapuheenjohtaja Vesa Järvinen (keskellä).

Annika Harlio

Yhdistyksen banderolli kaikkien katseltavana aivan suunnistusreitin vierellä.

Vesa Järvinen

Nilkannyrjähdyksiltä suojaavaa sahanpurua oli levitetty suunnistusreitin alun jyrkkään kivikkoiseen nousuun. Puru täytyy siivota metsästä pois, jotta metsä palautuisi nopeammin luonnontilaan.

Vesa Järvinen

Otsalamppujen hohdetta Jukolan viestin iltalähdössä.

Vesa Järvinen

Kesäkuun ketotalkoot sujuivat kuuden hengen voimin reippaasti. Viimeiset niittäjät poistuivat paikalta ennen iltakahdeksaa. Sirppi todettiin jälleen kerran kedon niittämisessä paremmaksi työvälineeksi kuin viikate, minkä takia sirppejä toivottiin hankittavaksi lisää. Kiitos kaikille osallistuneille!

 

Ketotalkoiden yhteydessä pidetyssä Vantaan ympäristöyhdistyksen hallituksen kokouksessa ei ollut käsiteltävänä erityisempiä päätöksiä vaativia asioita vaan lähinnä keskusteltiin edellisen kokouksen jälkeen olleista tapahtumista ja niiden sujumisesta.

 

Korson Ankkalammella helatorstaina 17.5. järjestettyyn Vainupäivään osallistunut hallituksen jäsen kertoi lapsia (ja aikuisiakin!) olleen paikalla kiitettävä määrä tutustumassa vesiaiheisiin tehtävärasteihin. Hieman epävakainen sää ei siis karkottanut kaikkia osallistujia vaan rasteilla riitti väkeä pienestä sadekuurosta huolimatta. 

 

Jukolan viestiä 16.-17.6. Vantaan luontokoululta seuranneet hallitukset jäsenet kertoivat öisistä tunnelmista. Yhdistyksen banderolli oli ripustettuna Sotungintien varteen kaikkien tapahtumaan osallistujien ihailtavaksi. Illalla seurattiin viestin lähtöä ja aamulla käytiin katsomassa suunnistustapahtuman mäenrinteisiin synnyttämiä jälkiä.

 

Seuraava hallituksen kokous päätettiin pidettäväksi elokuussa. Elokuun ketotalkoot pidetään aikaisemman päätöksen mukaisesti sunnuntaina 19.8. alkaen kello 10. 

Suomen luonnonsuojeluliitto Vantaa

Suomen luonnonsuojeluliitto Vantaan keskeisenä päämääränä on edistää luonnon- ja ympäristönsuojelua Vantaan kaupungin alueella. Järjestämme luontokouluopetusta, niittytalkoita ja retkiä Vantaan luontoon ja laadimme lausuntoja ja kannanottoja ajankohtaisiin asioihin. Jos haluat lisätietoa yhdistyksen toiminnasta, haluat liittyä jäseneksi tai sinua askarruttaa jokin Vantaan luontoon tai ympäristöön liittyvä asia, ota yhteyttä! Yhteystiedot löydät nettisivuiltamme, mistä löytyy myös lisätietoa yhdistyksemme toiminnasta.