Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Mielipide | Varttuneiden kaljakelluntaa? – Puutarhapalstoilta kertynyttä jätettä kasapäin tien varressa

Kirjoittaja hämmästelee jätekasaa puutarhapalsta-alueen maisemassa.

Eläkeukkona heränneen kävelylenkkiharrastukseni yhteydessä olen ainakin vuoden verran törmännyt ympäristöä pilaavaan näkyyn, Pellaksessa sijaitsevaan Vapaalan puutarhapalsta-alueeseen.

Kaikki sinänsä hyvästä harrastuksesta koituvat jätteet on kasattu surutta tien varteen odottamaan, että joku ne joskus siivoaisi.

Puujätteen seassa on myös paljon muoviroskaa.

Kaljakellujat ovat tottuneet siihen, että äiti siivoaa, he hoitavat vain sotkemisen. Palstaharrastajat lienevät kuitenkin varttuneempaa väkeä, jonka luulisi osaavan ottaa vastuuta tekemisistään.

Hieman pohjoisempana oleva Variston palsta-alue on tästä hyvä esimerkki. Alue on siisti ja keväällä tien varteen oli tuotu vaihtolava palstanpitäjien jätteitä varten.

Lenkkeilijä