Kirjoittaja pitää bussipysäkkien lakkauttamista Savikkatiellä viheliäisenä uudistuksena.
Olen asunut nykyisessä osoitteessani yli 17 vuotta, ja aina on bussipysäkille, joka on kohdallani, pysähtynyt bussi.Nyt syksyaikataulun uudistuksen jälkeen uusi bussi numero 570 (entinen 562) pyyhältää ohi Savikkatien pysäkkien mennen tullen.
Tästä ei kulje muitakaan busseja, joten on viheliäistä lopettaa olemassa olevat pysäkit ihan noin vain. Palvelua pitäisi parantaa eikä huonontaa. Ei siinä pysähdyksessä montaa minuuttia säästä.
Toinen vaihtoehto olisi tilalle järjestää joku paikallisbussi, jonka reitti koskisi vain Tikkurilan aluetta ja kulkisi asemalle, josta junalla pääsisi eteenpäin.
Sekin ihmetyttää, että nyt eivät kaikki kuljettajat avaa etuovea ollenkaan sisään mennessä, toiset taas avaavat. Nyt pompotetaan ihmisiä vähän sinne sun tänne.
Leila Röman