Kilpapelaaminen eli e-urheilu on noussut suomalaisten nuorten keskuudessa niin suureksi massailmiöksi, että myös kauppaketju Prisma haluaa kakusta osansa.
Prismoihin perustetaan uusia Gaming-pelialueita, jonne tulee laaja valikoima pelikoneita ja -tarvikkeita.
– Pelialueista tehdään viihtyisiä ja niissä voi muun muassa tutustua laitteisiin, kodin ja viihteen valikoimajohtaja Ville Vahla S-ryhmän vähittäiskaupasta kertoo tiedotteessa.
Samalla ketju aloittaa yhteistyön Suomen suurinta kilpapelaamisen tapahtumaa järjestävän Arctic Invitationalin kanssa.
Arctic Invitational on ensi syksynä järjestettävä Suomen ensimmäinen kilpapelaamisen kansainvälisen tason kutsuturnaus, jonka palkintopotissa on 100 000 euroa.
– Prismasta tulee tapahtuman pääyhteistyökumppani. Tarjoamme S-ryhmälle väylän oppia skenen tavoille, jotta he voivat palvella kilpapelaajia entistä paremmin, sanoo tapahtumajohtaja Olli-Pekka Villa Helsingin Uutisille.