Iskelmälaulaja Annikki Tähti on saanut haudalleen muistokiven. Viime vuoden kesäkuussa 87-vuotiaana menehtyneen, 30 vuotta Vantaalla asuneen laulajan muistokivi paljastettiin tänään puoleltapäivin Hietaniemen hautausmaan uurnalehdossa.
Tilaisuudessa oli läsnä Helsingin hiippakunnan piispa Teemu Laajasalo ja Annikki Tähden muusikkoystäviä.
Hämeenlinnalainen kuvanveistäjä Jari Männistö on tehnyt muistokiveen reliefin, jonka muoto viittaa laulajattaren esittämään iskelmätekstiin, Muistatko Monrepos'n -kappaleessa mainittaviin Monrepos'n puiston puisiin kaarisiltoihin.
– Kuvanveistäjän mukaan muoto on samalla tulkittavissa myös elämänkaareksi, Ari Hakulinen, muistokivihankkeen turkulainen puuhamies ja muusikko, kertoo.
Kuvanveistäjä Jari Männistöntekemän muistokiven reliefi on saanut innoituksensa Monrepos'n puiston kaarisilloista. Kiven paljastamisseremonian suoritti Helsingin hiippakunnan piispa Teemu Laajasalo. Muusikko Ari Hakulinen on ollut koko muistokivihankkeen primus motor.KUVA: Päivi Tuovinen
Muistokivi rahoitettiin keräyksellä, josta oli maininta Hakulisen ja hänen muusikkoystäviensä lehteen laittamassa Annikki Tähden kuolinilmoituksessa.
– Lahjoituksia tulikin niin hyvin, että sillä saimme sillä kustannettua sekä kiven että hautahoidon, hän kiittää.
Turun kaupunginorkesterista eläkkeelle jäänyt Hakulinen toimi pitkään orkesterin kontrabasistina ja äänenjohtajana, mutta on tehnyt paljon myös kevyempää musiikkia ja ollut perustamassa kahta levy-yhtiötä.
(Kuuntele Anniki Tähden tunnetuin kappaleMuistatko Monrepos'n. Juttu jatkuu videon jälkeen.)
Tähti oli hänelle satunnaisilta keikoilta tuttu jo vuosikymmenien takaa, mutta erityisen tiivistä yhteistyötä kaksikko teki vuosina 2003–2007.
– Julkaisin Annikin juhlalevyn, kun hänen ensilevytyksestään tuli kuluneeksi 50 vuotta. Sen jälkeen Annikki itse koki, että nyt hänen omin yleisönsä asuu palvelutaloissa ja vanhainkodeissa. Kiersin hanuristina Annikin kanssa noina vuosina ympäri Suomea, ja keikkoja kertyi kaksisataa.
Hakulinen luonnehtii laulajaa rehelliseksi ja avoimeksi ihmiseksi, jolla oli omanlaisensa huumori.
– Se sopi oikein hyvin yhteen muusikkohuumorin kanssa, hän naurahtaa.
Yhdessä asiassa Tähti oli ehdoton.
– Hotelliaamiaisella piti aina olla puuroa. Jos ei, niin kyllä pisteet menivät.
Muistatko Monrepos'n julkaistiin vuonna 1955, se oli tähden kolmas levytys ja superhitti, joka myi ensimmäisenä kultaa Suomessa. Haikeanromanttisen laulun sanoituksessa on kohta:
Kaunehimmat kaarisillat,
ihanimmat kuudanyöt
nähnyt puiston katveessa oon
Monrepos'n.
Annikki Tähden viimeinen leposija on Hietaniemen hautausmaan uurnalehdossa, korttelissa 9.