Asuntomessut ovat säilyttäneet paikkansa kesäisenä kansanjuhlana, johon pientaloasumisesta kiinnostuneet perheet ajavat läpi Suomen tutustumaan rakentamisen ja asumisen ajankuvaan ja uusiin virtauksiin.
Kaikilla messuilla on oma ilmeensä ja aina messuilla nousee esiin uusia keskustelun aiheita.
Tuusulan Lahelanrinteeseen (1970) tuotiin teollista rakentamista, Keravalla (1974) puhuttivat pienet tontit ja Tuusulan Nummenharjun aluetta (2000) kiiteltiin ympäristötekona.
Messuhistorian suurimpana hutina on pidetty tasakattoisia taloja, joita esiteltiin muutamilla ensimmäisillä messuilla. Vähitellen niistä luovuttiin ja asukkaat ovat korjanneet kattonsa.
Kaikki messuilla esitellyt muutkaan erikoisuudet eivät ole jääneet elämään, vaan markkinat ja terve järki ovat armottomasti pudottaneet kyydistä huikeimmat viritelmät.
Tuusulan Lahelanrinteellä oli kunnia avata asuntomessujen 50 vuoden historia. Kuuden hehtaarin alueelle rakennettiin 45 omakotitaloa ja 21 asuntoa viiteen rivitaloon. Taloissa oli tasakatto ja suora sähkölämmitys. Ajatuksena oli esitellä sarjavalmistusta ja talotehtaiden tuotantoa teemalla ”Oma tupa – oma lupa”. Haaste oli kova, sillä pientaloasumisen ykköstuote oli edelleen legendaarinen rintamamiestalo.
Tuusulan Lahelanrinne avasi pitkän messuperinteen.
Nyt 50 vuotta Lahelanrinteen messujen jälkeen on helppo todeta, että pientalorakentamisen kehittämisessä on edetty vanhan tanssin askelin; on otettu kaksi askelta eteen ja yksi taakse keinahdusten kera.
Kunnon maalaisjärki ja kosteat kokemukset ovat tuominneet pientalojen tasakatot historian romukoppaan eikä suora sähkölämmityskään ole nosteessa.

Lahelanrinteen messut eivät sentään jääneet ilman omaa sivuaan alan kehityksessä. Pientalojen sarjavalmistus on kehittynyt ja vallannut markkinaa. Enää ei ihmetellä, jos nosturiauto nostaa elementtiseinän tai kokonaisen talon kerrallaan paikalleen.
Uutta Lahelassa oli talojen monimuotoisuus ja värillisyys. Askel eteenpäin otettiin myös sisustamisessa. Mitään kilpajuoksua ei tosin vielä ilmennyt, vaan sisustajille piti jopa maksaa, jotta he toivat kalusteitaan esiteltäviksi.
Asuntomessut saivat laajaa julkisuutta ja alueella nähtiin arvovaltaisia vieraita: messut avasi ministeri Arne Berner ja asuntomessujen hallituksen puheenjohtaja Teuvo Aura sai elokuun lopulla houkuteltua vieraaksi kaverinsa presidentti Urho Kekkosen.
Fanfaarien soidessa ja ukkosen jyrähdellessä UKK, Aura ja Tuusulan valtuuston puheenjohtaja Lauri Lehtonen istuttivat alueelle Tuusulan nimikkopuun jalomännyn, jonka tarkoituksena oli ”symbolisoida hyvin onnistunutta ja laatuaan ensimmäistä kokeilua maan pientaloteollisuudessa”.
Kiivaan maaltamuuton ja tiiviin elementtirakentamisen aikana Lahelanrinteen pientaloalue teki vaikutuksen avaruudellaan. Nyt, kun 40 vuoden ikäisiä kaupungintaloja puretaan käyttöön kelpaamattomina, 50 vuoden ikäisissä omakotitaloissa asutaan ja nautitaan suurten ikkunoiden ja vehmaan ympäristön tarjoamasta väljyydestä. Kattoremontit on tehty ja asuntoja on ajanmukaistettu, kun asumisen viihtyisyys on sitä vaatinut.