Vantaalaislähtöisen Oona Kaparin ensialbumi ilmestyi – luotaa aikuisen naisen elämää

Vantaalla kasvaneelta tuottaja ja lauluntekijä Oona Kaparilta on ilmestynyt ensialbumi Maailmojen murheet. Uunituoreen albumin kappaleista on aiemmin singleinä julkaistu Läpikuultava, Ruumiinosat ja Aurinko ja Maa.
Albumi on äänitetty osin Finnvoxin B-Studiossa, jossa Kapari työskenteli pitkään ennen oman Kuohu Recordsin perustamista.
Kapari on elänyt nuoruutensa Havukoskella ja asuu nykyään Helsingissä.
Levyn kappaleet ovat hänen omiaan ja niillä 1982 syntynyt lauluntekijä kertoo aikuisen naisen tarinaa ja käsittelee muun muassa vanhenemista, vastuuta, yhteiskunnan ja ihmisen itse itselleen asettamia paineita, samoin kuin intohimoa, omanarvontuntoa ja rauhaa.
Lue Oona Kaparista tästä: Vantaalaisen Oona Kaparin piti ensin löytää unohtunut itsensä, sitten syntyi levy – musiikkiteknologian taitaja vapautti muusikkominänsä
Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.