Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Influenssarokotuksia ei saa enää Meilahdessa – Hus jatkaa riskiryhmiin kuuluvien rokotuksia vielä muissa sairaaloissa

Influenssarokotukset jatkuvat Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin (Hus) sairaaloissa lukuun ottamatta Meilahden sairaalaa.

Hus tiedotti aiemmin, että influenssarokotusten kysyntä on ollut tänä vuonna suurta. Rokotteet ovat vähissä ja Hus joutuu sulkemaan rokotuspisteitä ennakoitua aiemmin.

Riskiryhmiin kuuluvien ja heidän kanssaan samassa taloudessa asuvien rokotukset jatkuvat muissa Husin sairaaloissa kuin Meilahdessa

Rokotuksia pystytään jatkamaan Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta (THL) saatujen lisärokotteiden turvin.

Rokotus on ilmainen ja sen saa ilman ajanvarausta. Rokotteen haluavan on kuitenkin varauduttava jonottamaan.

Meilahden sairaalan rokotuspisteessä ei enää tänään keskiviikkona annettu influenssarokotuksia.

– Valitettavasti joudumme sulkemaan potilaiden rokotuspisteet sitä mukaa, kun rokotteet loppuvat. Yritämme saada lisää rokotteita, mutta niiden saanti on epävarmaa, sanoo apulaisylilääkäri Eeva Ruotsalainen Husin tiedotteessa.

Rokotuspisteiden päivämäärät ja aukioloajat voi katsoa tästä.

Lue lisää: Influenssarokote loppui lääketukusta, myynti apteekeissa ennätyksellistä – "Kysyntä on ollut erittäin suurta koronapandemian vuoksi"