Kahden maahantuojan jäätelöitä vedetään pois myynnistä, tiedottaa Ruokavirasto.
Snickers-, Twix- ja Bounty-jäätelöissä on todettu etyleenioksidijäämiä, minkä vuoksi Mars Finland Oy vetää markkinoilta osan maahantuomistaan jäätelöistä. Näiden jäätelöiden valmistuksessa käytetyn emulgointiaineen on havaittu sisältävän EU:ssa sallitun rajan ylittäviä pitoisuuksia etyleenioksidia.
Pitkäaikaisessa käytössä etyleenioksidin on todettu olevan haitallista terveydelle.
Takaisinvedot koskevat Snickers 6 packiä, Twix 6 packiä, Bounty 6 packiä, Snickers Xtraa, Twix Xtraa ja Bounty Xtraa. Takaisinvedettävien tuotteiden erätunnukset ja ohjeet kuluttajille löytyvät maahantuojan tiedotteesta.
Myös kokkolalainen Oy Östman Trading on saanut tiedon, että sen maahantuomista ruotsalaisvalmisteisista SIA-jäätelöistä on löytynyt jäämiä etyleenioksidista. Virheen alkuperä on stabilointiaineessa.
Takaisinveto koskee seuraavia tuotteita ja tuote-eriä:
Lemoncurd tuutti, parasta ennen- päiväykset 6.8.2022, 4.2.2023, Lemoncurd 0,5 Litraa, parasta ennen- päiväykset 10.12.2022, 18.1.2023, 2.3.2023 ja 26.5.2023, Lemoncurd 5 Litraa, parasta ennen -päiväykset 22.4.2023 ja Mangosorbetti 5 Litraa, parasta ennen -päiväykset 6.11.2022 sekä 15.03.2023.
Juttuun lisätty 22.7. klo 9.31 myös toisen valmistajan takaisinvedettävät jäätelöt sekä linkki Marsin tuotteiden erätunnuksiin ja ohjeet kuluttajille.