Vantaan ja Keravan hyvinvointialue on saanut johtajan. Aluevaltuusto valitsi tiistai-illan kokouksessaan Vantaan ja Keravan hyvinvointialuejohtajaksi Timo Aronkydön, joka työskentelee tällä hetkellä Vantaan sosiaali- ja terveystoimen apulaiskaupunginjohtajana.
Uutta pestiä haki kaikkiaan yhdeksän henkilöä. Johtajakisan loppusuoralle aluehallitus esitti Aronkydön lisäksi Keravan kaupungin sosiaali- ja terveyspalvelujen toimialajohtaja Olli Huuskosta.
Aluevaltuusto suoritti hyvinvointialuejohtajan valinnasta virkavaalin. Äänestyksessä annettiin kaikkiaan 69 ääntä, joista Aronkytö sai 57 ääntä, Huuskonen 11 ääntä ja Raija Saari 1 äänen.
Emma Lehtoa ja Toni Tidenbergiä ei voinut äänestää, koska hakijat eivät olleet kelpoisia tehtävään.
Aluehallitus esitti hyvinvointialuejohtajan palkaksi 15 500 euroa kuukaudessa, jonka lisäksi tulisi auto- ja puhelinetu. Palkasta ei liiemmin aluevaltuustosalissa enää keskusteltu, ja aluevaltuusto päätti palkasta aluehallituksen ehdotuksen mukaisesti.