Monet vantaalaiset suuntaavat ulkomaille, kun koululaiset viettävät syyslomaa Vantaalla 17.–21. lokakuuta.
Helsinki-Vantaan lentoasemalta voi matkustaa useisiin rantaloma- ja kaupunkikohteisiin suoralla lennolla.
Lentoyhtiö Norwegian kertoo tiedotteessaan, että viisi suosituinta lomakohdetta syksyllä ovat Malaga, Lontoo, Alicante, Split ja Barcelona.
– Tänä syksynä suomalaisten suosiossa ovat erityisesti Espanjan ja Kroatian rantakohteet sekä Euroopan tunnetut kaupungit, kertoo tiedotteessa verkosto-, hinnoittelu- ja suunnittelujohtaja Magnus Thome Maursund Norwegianilta.
Lentoyhtiö Finnair taas kertoo verkkosivuillaan lentävänsä syyslomien aikaan eurooppalaisiin kaupunkeihin, jotka sopivat koko perheen lomailuun. Tällaisia suosittuja lomakohteita ovat Alicante, Berliini, Madrid ja Venetsia.