Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Tikkurilan hyvinvointikeskusta suunnitellaan nyt Kielotielle – Tontille piti tulla kaupungin oma toimitalo

Tikkurilan hyvinvointikeskusta on aiemmin hahmoteltu muun muassa Jokiniemeen, mutta nyt paikaksi on valikoitumassa Kielotie 13 keskellä Tikkurilaa. Se on tontti, jolle alun perin piti rakentaa kaupungin uusi toimitalo. Suunnitelma kuitenkin kariutui, koska hankkeen rakentaja Lehto luopui siitä.

– Juuri se mahdollistaa hyvinvointikeskuksen rakentamisen siihen, sanoo Vantaan kiinteistöjohtaja Antti Kari.

Lue myös: Tikkurilan paraatipaikalla sijaitsevan tontin kohtalo on jälleen avoinna –  Vantaan kaupunki sai salaisen summan korvauksena hankkeen kaatumisesta

Hyvinvointikeskukselle Kielotiellä ja mahdollisesti sen tarvitsemalle lisätilalle kadun toiselta puolelta ovat näyttäneet vihreää valoa kaupunginhallituksen, valtuuston ja asiaan liittyvien lautakuntien puheenjohtajisto.

Nyt virkamiesvalmistelu jatkuu ja Kari arvioi, että kaupunginhallitus saa paikan päätettäväkseen joulukuussa. Ensi vuoden alussa hyvinvointikeskuksen suunnittelu siirtyy Vantaan ja Keravan hyvinvointialueelle, kun se aloittaa toimintansa.

Vantaan kaupungin uusille toimitiloille etsitään toista paikkaa Tikkurilasta. Nykyisen terveysaseman tontti voisi ehkä tulla kysymykseen, kun sen toiminta siirtyy uuteen keskukseen. Karin mukaan ongelmana on aikataulu, sillä terveysaseman muutto uusiin tiloihin on vasta vuosien päässä.

Asiasta uutisoi ensin Helsingin Sanomat.

Lue myös: Tikkurilaan suunniteltu uusi hyvinvointikeskus uhkaa viivästyä – lautakunta vaatii painokkaasti tonttia kaupungilta

Saako Tikkurilan hyvinvointikeskus tontin Jokiniemestä vai viekö sen Valmet? – Muut tonttivaihtoehdot viivyttäisivät rakentamista

Tikkurilan uudesta hyvinvointikeskuksesta tulee pienempi kuin alkujaan suunniteltiin – Osa palveluista sijoittuu Peijaksen sairaalaan

Kukaan ei tiedä, milloin Tikkurilan paraatipaikalle suunnitellun "Vantaan uuden maamerkin" rakentaminen alkaa – Rakennusyhtiön vaikeudet ovat tiedossa