Tapahtuma-areenan toteutuminen Kivistön keskustaan, Hämeenlinnanväylän ja Vantaankoskentien väliin, edistyy. Kaupunkitilalautakunta hyväksyi osaltaan Arena 3.3 Oy:n tarvitsemien tonttien maanvuokrasopimukset, jotka on tarkoitus allekirjoittaa vuoden 2023 loppuun mennessä.
– Näyttää siltä, että areena on toteutumassa, hyvältä vaikuttaa, sanoo Vantaan projektijohtaja Gilbert Koskela.
Arena Oy on ilmoittanut Vantaan kaupungille, että sen tavoitteena on päästä rakentamaan viimeistään vuoden kuluttua siitä, kun asemakaava on tullut voimaan. Nopeimmillaan kaava ja kaavamuutos voisivat tulla voimaan kevättalvella 2023.
Arena 3.3:ssa voi järjestää jopa 32 000 katsojan tapahtumia, kuten konsertteja. Jalkapallo-otteluissa katsomoon mahtuu noin 17 000 katsojaa. Areenan yhteyteen suunnitellaan myös 310 huoneen hotelli ja pysäköintilaitos.
Koko suunnittelualue on pinta-alaltaan lähes neljä hehtaaria ja sen omistaa Vantaan kaupunki.
Kivistöön suunnitellaan Suomen suurinta tapahtuma-areenaa ja viereen hotellia