Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Ruoka | Kokoa uudenvuoden juhlalautanen rennolla otteella – pähkinäleipä ja bataatti-avokadokiekot hemmottelevat makunystyröitä

Ota tuleva vuosi vastaan yhdistelemällä suolaista ja makeaa. Itse tehty viikunahillo on oiva lisuke erilaisille juustoille.

Vuodenvaihteen juhlalautanen syntyy omien makumieltymystesi mukaan. Sen pohjana toimivat esimerkiksi valitsemasi juustot, leikkeleet ja hedelmät. Juustoiksi kannattaa valita pehmeitä, kermaisia ja kovia, jotta saat vaihtelua.

Tarjoilu täydentyy itse tehdyllä pähkinäleivällä. Lisukkeena juustoille ja miksei leivällekin toimii ihana viikunahillo. Hyvä ruokaisa lisä naposteltavien joukkoon ovat bataatti-avokadokiekot. Tarjottavien juju on suolaisen ja makean vuoropuhelu, joka toteutuu niin pähkinäleivässä, bataatti-avokadokiekoissa kuin juustoissa ja viikunahillossa.

Juhlit sitten yksin, kaksin tai muutaman hengen voimin, muista tarkistaa, onko joukossa allergisia jollekin ainesosalle tai niitä, jotka eivät syö lihaa.

Jos kaikki tarjottava sopii kaikille, kokoa aineksista rento asetelma. Tai voit rakentaa juustoista oman lautasensa ja leikkeleistä omansa.

Vuodenvaihteen juhlalautanen

pähkinäleipää

viikunahilloa

bataatti-avokadokiekkoja

erilaisia juustoja

leikkeleitä

ananaskirsikoita

rypäleitä

granaattiomena

mandariini

omena

tuore viikuna

keksejä tai mininäkkäreitä

pähkinöitä

Pähkinäleipä

5 dl lämmintä vettä

25 g tuorehiivaa

12–13 dl hiivaleipäjauhoja

1 dl siirappia

1,5 tl suolaa

250 g pähkinäsekoitusta

3 dl kaurahiutaleita

100 g voita tai margariinia

1. Valmista ensin taikinajuuri sekoittamalla vesi, hiiva ja viisi desilitraa hiivaleipäjauhoja kulhossa. Peitä liinalla ja anna juuren käydä huoneenlämmössä 2–4 tuntia.

2. Lisää taikinajuureen siirappi, suola, pähkinät, hiutaleet, voi ja puolet lopuista jauhoista. Sekoita reippaasti. Lisää loput jauhot ja alusta kimmoisa taikina. Kohota se liinan alla kaksinkertaiseksi.

3. Jauhota pöytä, muotoile taikinasta kaksi leipää. Peitä ja kohota.

4. Pistele leipien pinta haarukalla. Paista leipiä 200-asteisessa uunissa noin puoli tuntia.

Bataatti-avokadokiekot

1 bataatti

1 rkl oliiviöljyä

ripaus suolaa

ripaus mustapippuria tai pippurisekoitusta

1 avokado

1 rkl sitruunamehua

ripaus suolaa

maustettua tai maustamatonta fetajuustoa

1. Pese bataatti ja leikkaa se noin 1–1,5 sentin viipaleiksi. Levitä palat leivinpaperin päälle uunipellille. Voitele oliiviöljyllä ja mausta kevyesti suolalla ja pippurilla.

2. Kypsennä bataatteja 200-asteisessa uunissa 15–20 minuuttia, kunnes viipaleet ovat pehmeitä.

3. Halkaise avokado, poista kivi ja ota hedelmälihat kulhoon. Hienonna avokado haarukalla sitruunamehun kanssa. Sekoita joukkoon ripaus suolaa.

4. Lusikoi avokado jäähtyneiden bataattien päälle. Murustele pinnalle fetajuustoa.

Viikunahillo

200 g kuivattuja viikunoita

0,5 dl sokeria

1,5 dl vettä

ripaus inkivääriä

ripaus kanelia

1. Poista viikunoista kannat. Pieni viikunat saksilla tai veitsellä.

2. Keitä viikunoita, vettä, sokeria, inkivääriä ja kanelia kattilassa miedolla lämmöllä kannen alla kymmenisen minuuttia. Sekoittele välillä.

3. Kun viikunat ovat pehmentyneet, soseuta tasainen seos esimerkiksi sauvasekoittimella. Tarjoile esimerkiksi juustojen kera.